Türk basınında II. İnönü Muharebesi
Second Battle of İnönü in Turkish press
  1. Tez No: 831082
  2. Yazar: KADİR KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Mondros Mütarekesi'nden sonra İtilaf Devletleri tarafından Anadolu topraklarında girişmiş olduğu ilhak amaçlı işgallere karşı ortaya çıkan Millî Mücadele, kendi içerisinde zamanla evrilmiş ve gelişmiştir. Millî Mücadele döneminin önemli bir safhasını ihtiva eden İkinci İnönü Muharebesi de bu gelişmenin bir sonucu olarak; TBMM'nin düzenli orduya geçişiyle birlikte vermiş olduğu ikinci bir askeri sınavıdır. Bu çalışmanın temel amacı İkinci İnönü muharebesinin Türk basınına nasıl yansıdığı; öncesi ve sonrasıyla İkinci İnönü Muharebesine ne gibi yorumlar getirildiği üzerinedir. Bu araştırmada muharebenin askeri ve siyasi boyutunun yanında sosyal açından da nasıl değerlendirildiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu yapılırken ana kaynak olarak Türk Basını kullanılmıştır. Akademik disiplinler için önemli bir kaynak ve araştırma metodu olan basının; kitle iletişim organı görevinin yanında halkı bilgilendirmek ve hatta örgütlendirebilmek gibi gücü vardır. Türk basını bu işlev ve gücünü İkinci İnönü Muharebesi'nde son derece etkili bir şekilde kullanmıştır. Birinci ve İkinci İnönü Muharebeleri'nin ara dönemini oluşturun iki muharebe arası dönemde basın halkı, propaganda faaliyetleri ile savaşın içinde tutmuştur. Bununla birlikte aynı zamanda da muharebenin başladığı günden itibaren Türk ordusunun kazanacağı her şekilde dile getirilmiş ve halkın ordusuna olan güveni dinç tutulmaya çalışılmıştır. Muharebe sonrasında ise galibiyetin alınacağı ümitleri, Yunan işgal kuvvetlerinin Anadolu topraklarını terk etmek zorunda kalacağı inancı kamuoyuna benimsetilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The National Struggle, which emerged after the annexation-oriented occupations of Greece in Anatolian lands, evolved and developed in time. The Second Battle of İnönü, which includes an important phase of the National Struggle period, is a second military test given by the Grand National Assembly of Turkey, with the transition to the regular army, as a result of this development. The main purpose of this study is how the Second Battle of İnönü was reflected in the Turkish press; It is about what kind of comments were made before and after the Second İnönü Battle. In this study, it was tried to reveal how the war was evaluated in terms of social as well as military and political dimensions. While doing this, Turkish Press was used as the main source. The press, which is an important source and research method for all academic disciplines; In addition to its role as a mass communication organ, it also has the power to inform an deven organize the public. The Turkish press used this function and power very effectively in the Second İnönü Battle. Create the interim period of the First and Second İnönü battles, the propaganda activities of the press kept in the war in the interwar period. However, at the same time, it has been stated in every way that the Turkish army will win from the day the war started, and the trust of the people in the army has been tried to be kept vigorous. After the battle, the hopes of victory and the belief that the Greek occupation forces would have to leave the Anatolian lands were tried to be adopted by the public.