Spor yayınları ve içeriklerinde ikinci ekran (second screen) etkisi
Second screen effect in sports broadcasts and content
  1. Tez No: 831090
  2. Yazar: ABDULLAH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümü birçok izleyici spor müsabakalarını çeşitli mecralar kullanarak izlemeye başlamıştır.“Stadyumdan dijital ortama geçiş”olarak değerlendirilebilecek bu süreç sporseverlerin dijital ortamı ve teknolojiyi yoğunlukla tercih etmesini temsil etmektedir. Bu çalışma; canlı spor müsabakaları süresince ikinci ekranların tercih edilme biçimlerinin, hangi düzeyde tercih edildiğinin ve tercih edilme nedenlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda iki farklı veri toplama yöntemi benimsenmiş ve ayrı ayrı analiz edilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında online anket aracılığı ile bireylerin ikinci ekran kullanım amaçları ve alışkanlıkları sosyal/davranışsal, bilişsel ve duygusal boyutlara göre değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise birinci aşamada elde edilen bilgilerin uygulama sürecindeki yerinin belirlenmesi amaçlanmış ve bu doğrultuda bireylerin yoğun olarak kullandıklarını beyan ettikleri ikinci ekran olan mobil telefonlarına bir mobil uygulama yüklenmiş ve canlı spor müsabakaları süresince mobil telefonların ne kadar süre ile ve hangi amaçla kullanıldığı belirlenmiştir. Araştırmanın tüm aşamalarının örneklemini son 12 aydır düzenli olarak futbol müsabakalarını takip eden ve haftada en az 1-2 kez canlı müsabaka izleyen birey oluştururken, birinci aşamanın örneklem grubu (n=344), ikinci aşamanın örneklem grubu ise (n=22) birey oluşturmuştur. Araştırma sonucunda genel olarak canlı futbol müsabakası izleyen bireylerin çok büyük bir çoğunluğunun müsabaka sırasında ikinci ekran kullandığı, en fazla kullanılan ikinci ekranın cep telefonu olduğu, İkincil ekranların en yaygın kullanım amacının oyun, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, many viewers have started to watch sports competitions using various media. This process, which can be considered as“ a transition from the stadium to the digital environment”, represents high preference of sports fans for digital media and technology. This study was conducted to determine the preference, the level of preference and the reasons for the preference for second screens during live sports competitions. In this context, two different data collection methods were adopted and analyzed separately. In the first stage of the study, individuals' second screen usage purposes and habits were evaluated according to social/behavioral, cognitive and emotional dimensions through an online survey. In the second stage, it was aimed to determine the place of the information obtained in the first stage in the application process, and in this direction, a mobile application was installed on mobile phones, which is the second screen that individuals declared that they use frequently, and it was determined how long and for which purpose mobile phones were used during live sports broadcasts. The sample of all phases of the research consisted of individuals who have been regularly following football competitions for the last 12 months and who watch live competitions at least 1-2 times a week, while the sample group of the first phase consisted of (n=344) individuals and the sample group of the second phase consisted of (n=22) individuals. As a result of the research, it was determined that the vast majority of individuals who watched live football competitions used a second screen during the competition, the most commonly used second screen was the mobile phone, and the most common purposes of secondary screens were games, social media and messaging applications.