Yapay zekâ sistemleri ve uygulama örnekleri
Artificial intelligence systems and application examples
  1. Tez No: 831091
  2. Yazar: KEVSER RUKİYE KARABUĞA HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAHA YASİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Tarih, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim Tarihi ve Felsefesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; yapay zekâ sistemi ile çalışan mağaza uygulama örneklerini incelemektir. Amaç doğrultusunda Full ve Hybrid mağaza sistemleri araştırılmış ve yapay zekâ teknolojileri ile çalışan üç mağazanın nasıl, hangi yöntem ve doğrultuda uygulamayı şekillendirdikleri üzerinde durulmuştur. İlk bölümde bilgisayarın tarihinden, yapay zekâ sisteminin çalışma mekanizmasından, yapay sinir ağ tasarımı, yapay zekâ tarihçesi ve yapay zekânın kullanım sahalarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde yapay zekâ ile çalışan ya da yapay zekâ ile veri elde edilmesini sağlayan teknolojik kavram ve uygulamalar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde yapay zekâ sistemleri ile oluşturulmuş beş akıllı mağaza uygulama örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the store application examples working with artificial intelligence system. For the purpose, Full and Hybrid store systems were researched, and it is emphasized how, in which method and direction the three stores working with artificial intelligence technologies shape the application. In the first part, history of computers, the working mechanism of artificial intelligence system, artificial neural network design, history of artificial intelligence and usage areas of artificial intelligence are mentioned. In the second part, Technological concepts and applications that work with artificial intelligence or provide data with artificial intelligence are explained. In the third part, five smart store application examples created with artificial intelligence systems were examined.