Aile içinde kadına yönelik şiddet ve istismar sürecinde erkeğin eğitim seviyesinin bağlayıcılığı
The influence of men's education level in the course of domestic violence and abuse against women
  1. Tez No: 831092
  2. Yazar: BETÜL FATMA GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU GÜDÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada kadına yönelik şiddet ve istismar, eğitim unsuruna odaklanılarak konu alınmıştır. Şiddet çalışmalarında sıklıkla rastlanılan eğitim etkeni nitel bir çalışma ile daha yakından incelenmek istenmiştir. Bu bağlamda öncelikle şiddet ve istismar olgusunun tartışılmasında zemin oluşturan kavramsal ve kuramsal yaklaşımlardan bahsedilmiştir. Şiddetin genel türleri, şiddet döngüsü, şiddet tipolojileri, aile içi şiddete en fazla maruz kalan gruplar olan kadınlar, çocuklar ve yaşlıların yaşadığı şiddet ve istismar açıklanmıştır. Buna göre şiddet, kökensel, nedensel ve ortaya çıkış biçimleriyle çalışılmıştır. Şiddetin cinsler arasında ortaya çıkışında asimetrik bir oran olduğunu savunanlar ile her iki cinsiyette de şiddet eğilimlerinin yaklaşık değerlerde olduğunu savunanların eleştirel tartışmaları güncel toplumsal cinsiyet temelli yaklaşımlar açısından değerli görülerek eklenmiştir. Çalışmanın temel noktası olan eğitim ise toplumsal cinsiyet, ideoloji, iktidar ilişkileri, eğitim politikalarının işlevleri ve eğitim sistemine getirilen eleştiriler kapsamında ele alınmıştır. Kadına yönelik şiddet çalışmaları ve bu çalışmalarda yer alan eğitim etkeninin nasıl konu edinildiği, eğitim düzeyi ile şiddet arasındaki bağlamın nasıl incelendiği de bu kapsam dahilindedir. Dolayısıyla çalışmada literatür taraması tekniğiyle veri toplanmıştır. Şiddet çalışmalarında eğitim etkeninin belirli ilişkisellikler içinde ele alınması, şiddetin yeniden üretime tabi dinamik bir olgu oluşuna gizlilik kazandırabilmektedir. Bu nedenle çalışma, literatüre nitel bir katkı sağlaması ve şiddete karşı direnç oluşturmak amacıyla yeniden düşünülmesini sağlamak için gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, violence and abuse against women is examined by focusing on the factor of education. The factor of education, which is frequently encountered in violence studies, was wanted to be examined more closely with a qualitative study. In this context, first of all, the conceptual and theoretical approaches that form the basis for the discussion of the phenomenon of violence and abuse were mentioned. The general types of violence, the cycle of violence, typologies of violence, violence and abuse experienced by women, children and the elderly, the groups most exposed to domestic violence, were explained. Accordingly, violence was studied in terms of its origin, causation and forms of emergence. Critical discussions of those who argue that there is an asymmetrical ratio in the emergence of violence between the sexes and those who argue that the tendency to violence is approximate in both sexes are considered valuable in terms of current gender-based approaches. Education, which is the main point of the study, is discussed within the scope of gender, ideology, power relations, the functions of educational policies and criticisms of the education system. The studies on violence against women and how the factor of education is addressed in these studies and how the context between the level of education and violence is analyzed are also within this scope. Therefore, data was collected through literature review technique. The fact that the factor of education in studies on violence is handled within certain relationalities conceals the fact that violence is a dynamic phenomenon subject to reproduction. For this reason, the study was conducted to provide a qualitative contribution to the literature and to ensure that it is rethought in order to build resilience against violence.