İşletme yönetiminde yapay zeka
Artificial intelligence in management
- Tez No: 73323
- Danışmanlar: PROF. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Günümüzdeki hızlı teknolojik gelişmeler işletmeleri büyük ölçüde etkilemektedir ve işletmeler bu gelişmenin ortaya çıkardığı ürünleri, üretim, planlama, kontrol vb. alanlarda kullanmaktadırlar. Çoğu zaman işletmeler, teknolojik gelişmeler karşısındaki hıza ayak uyduramamakta ve ileri teknolojileri kullanan rakipleri karşısında zorlanmaktadırlar. Özellikle son yıllarda bilgisayar bilimlerinde, yazılım ve donanım alanında çok hızlı gelişmeler yaşanmaktadır. Bilgisayar kullanımının hızla yaygınlaşması ve yeni ortaya çıkan yazılımların, daha üst seviyelerde donanıma ihtiyaç göstermesi ile yeni ürünlere olan talep de artmaktadır. Bilgisayar bilimlerindeki bu ilerleme, insan gibi düşünen ve davranan sistemlerin geliştirilmesine yönelik olarak, 1950'li yıllardan beri sürmektedir. Yapay zeka olarak isimlendirilen bu alan, insan düşünme ve davranışların taklide yönelik olduğundan, nöroloji, psikoloji ve mühendislik gibi farklı disiplinleri kapsayan geniş bir alana yayılmıştır. Yapay zeka konusu incelenmeden önce, temel kavramlar olarak Yönetim bilgi sistemleri, Karar destek sistemleri ve Uzman sistemler hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra konu ile ilgili olması bakımından beyin, bilgisayar ve bilgisayar ağlan konusunda bilgi verilerek, beyin- bilgisayar karşılaştırması yapılmıştır. Bu karşılaştırmadan sonra yapay zekanın tarihsel gelişimi ve konu üzerindeki farklı yaklaşımlar ele alınmış ve yapay zekanın değişik alanları tanıtılarak uygulama örnekleri verilmiştir. TUSAŞ'da sanal gerçeklik uygulaması olarak bir CAD örneği, ayrıca kullanıma uygun verilerin sistem tarafından oluşturulduğu CUTDATA programı incelenmiştir. Sonuç olarak, üretimdeki verimlilik artışı ve hata oranlarının azaltılması ile kullanılan teknoloji arasında ilişki kurularak, işletmeler açısından yapay zeka teknolojisinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today's rapid improvements effect deeply on corporations as well as their products and processes like, manufacturing, planning and control. Generally evaluation of corporation doesn't match to the technological developments which decreases the competence level of the firm compared to others situated in the marketRecently, especially on computer related sciences significantly swift improvements has occured for both hardware and software. The demand for the new products increase while the computer usage spreads within mutantly developed hardware. It has been a continuous improvement process since 1950's with contribution of man-like acting systems to be created. Those systems named as“artificial intelligence”trendly behave like imitating man's facilities, consisting the fields of neurology, psychology and engineering. Before examining artificial intelligence as a concept, we need to involve with MIS, DSS and ES as situated with short briefs in this study. Capability of the human brain and computer itself is also compared while information about brain, computer and network is given. After this comparison, milestones of artificial intelligence improvement period is examined with different approachs, in different sample of fields. As an example of virtual reality, a CAD application has been examined in TEI, besides CUTDATA software is studied, where required set of data is produced automaticly in the proper form. Consequently, the importance of artificial intelligence systems are stressed by demonstrating the relationship between technologic level and decreasing failure rates- increasing productivity.