Modern proje yönetiminde kullanılan uzman sistemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of expert systems used in modern project management
- Tez No: 121132
- Danışmanlar: PROF.DR. EKREM MANİSALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Gelişme sürecinde olan Türkiye'de, projelerin istenen süre, kalite ve belirlenen bütçeleri içinde kalarak tamamlanabilmesi için modern yönetim tekniklerinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Bu teknikler de ancak düzenli bir yönetim sistemi kurularak başarılabilir. Modern proje yönetimi tekniklerinin uygulama alanlarından biri de Uzman sistemlerdir. Uzman sistemler yapay zeka kavramının bir dalı olup bir uzmanın gerektiği her alanda kendine yer bulabilen bir bilgi yönetim sistemidir. Bu sistemleri proje yönetimi konusunda kullanmak, iş gücünden, zamandan ve maliyetten kazanç sağlar. Bu tez kapsamında, Türkiye'de henüz çok fazla kullanım alanı bulamayan ve modern proje yönetiminde kullanılan tekniklerden biri olan bilgi tabanlı Uzman sistemlerin uygulama örnekleri araştırılmış ve ulaşılan uygulamalardan örnekler seçilerek, bir değerlendirmeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkey is a developing country, due to this reason; using modern project management techniques are becoming obligatory to complete the projects in required time, quality and designated budget. These techniques can be accomplished in order to establish a proper management system. Expert system is one of the practicing areas of the modern management techniques. It is a branch in the concept of Artificial Intelligence and also information management system, that is easily be used where an expert is needed. Using these systems in project management became a necessity to gain advantages in productive power, time and cost. In this study, it's investigated some samples of knowledge-based expert system that's one of the known techniques of contemporary project management systems and still could not take part in the usage area in Turkey. Selected samples in the reached applications were written and finally made a discussion. HC î'iiı^eKÛGKETIMKDBDUt VIII