Association of genetic polymorphism in interleukin 17A and interleukin 33 genes with covid-19 severity in Salah Aldeen province in Iraq
Irak'ın Salah Aldeen kentinde ı̇nterlökı̇n-17A ve ı̇nterlökı̇n-33 genlerı̇ndekı̇ genetı̇k polı̇morfı̇zmı̇n covıd-19 şı̇ddetı̇ ı̇le ı̇lı̇şkı̇sı̇
- Tez No: 831095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yeni koronavirüs SARS-CoV-2'nin neden olduğu COVID-19 pandemisi, yakın tarihin en ciddi küresel sağlık krizlerinden biri olarak ortaya çıktı. Virüsün yeni varyantları ortaya çıkmaya devam ettikçe, bunların bulaşma, hastalık şiddeti ve aşı etkinliği üzerindeki etkilerini anlamak için sürekli tetikte olmak ve araştırma yapmak şarttır. Bu çalışmanın amacı, IL-17A ve IL-33'ün COVID-19'un immünopatogenezinde oynadığı rolleri değerlendirmektir. Irak, Salah Aldeen'de COVID-19 ile enfekte olan kişiler için enfeksiyon şiddeti, IL-17A ve IL-33 genlerinin genetik polimorfizmleri tarafından belirlenmiştir. Tikrit hastanelerindeki COVID-19 ile enfekte hastalardan ve Şifa Hastanesi ile Musul Genel Hastanesi'ndeki COVID-19 hastaları için izolasyon birimlerinden Kasım 2021 ile Mayıs 2022 arasında kan örnekleri alınmıştır. Bu çalışma 120 katılımcıdan oluşmuş ve hafif hastalar (N=40), orta şiddette hastalar (N=40) ve ağır hastalar (N=40) olmak üzere COVID-19 ile ilgili DSÖ ve Irak Ulusal Kılavuzları açısından üç kategoriye ayrılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, hafif vakalarda katılımcıların %55,4'ünün 45 yaşından büyük olduğunu; orta vakalarda %52,2'sinin 45 yaşından büyük olduğunu; ağır vakalarda ise %58,1'inin 45 yaşından büyük olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, ağır ve hafif vakalar arasındaki yaş farkı istatistiksel olarak anlamlı olmamıştır (p>0,05). Şiddetli COVID-19 vakalarının oranı erkeklerde kadınlardan daha yüksek bulunmuş olup, erkeklerde 29 vaka (%72,5) ve kadınlarda 11 vaka (%27,5) görülmüştür. Bununla birlikte, şiddetli ve hafif vakalarda erkek ve kadın dağılımının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediğini belirtmek gereklidir (p>0,05). Ayrıca, 40 hafif vakanın 13'ünde (%32,5) hipertansiyon ve 15'inde (%37,5) T2DM; Orta şiddetteki 40 hastanın 19'unda (%47,5) T2DM, 17'sinde (%42,5) hipertansiyon; 40 ağır vakanın 25'inde (%62,5) T2DM ve 16'sında (%40,0) hipertansiyon söz konusu olmuştur. COVID-19 vakalarının şiddeti, diyabet ve hipertansiyon değişkenleri ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermemiştir (p>0,05). Bulgularımız, mevcut COVID-19 vakalarının bir kısmının kronik hastalıklardan etkilendiğini ortaya koymuştur. Tüm kalıtım modellerinde IL-17A SNP'lerinde anlamlı bir bilgi söz konusu olmamıştır. IL17A SNP'den elde ettiğimiz sonuçlar, aşırı baskın modelde GA genotipindeki olasılık oranının nispeten yüksek olduğunu göstermiştir. Kalıtım modellerinin hiçbirinde önemli bir bilgi söz konusu olmamıştır. Ancak, IL33 SNP'sinden elde ettiğimiz sonuçların da gösterdiği gibi, orta ve ağır vaka grupları karşılaştırıldığında GA genotipindeki olasılık oranı oldukça yüksektir. COVID-19'lu T2DM hastalarında üre konsantrasyonu, COVID-19 olmayanlara kıyasla önemli ölçüde yüksek çıkmıştır (p≤0,05). Ayrıca, kreatinin düzeyleri de COVID-19'lu T2DM hastalarında COVID-19 olmayanlara kıyasla önemli bir artış göstermiştir (p≤0,05). Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, T2DM gruplarındaki glikoz seviyeleri önemli ölçüde daha yüksek olmuştur. Ek olarak, HbA1C konsantrasyonu toplam T2DM hastalarında kontrole kıyasla önemli ölçüde yükselmiştir (p≤0,05). Ayrıca, D-Dimer düzeyleri COVID-19 olan ve olmayan T2DM hastalarında kontrol seviyelerinden önemli ölçüde daha yüksek olmuştur (p≤0,05). Tam T2DM'li ile kontrol karşılaştırıldığında, ferritin konsantrasyonunda önemli bir artış söz konusu olmuştur (p≤0,05).
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, caused by the novel coronavirus SARS-CoV-2, has emerged as one of the most serious global health crises in recent history. As new variants of the virus continue to emerge, ongoing vigilance and research are essential to understanding their implications for transmission, disease severity, and vaccine efficacy. The aim of this study is to assess the roles played by IL-17A and IL-33 in the immuno-pathogenesis of COVID-19. The amount of infection severity for persons infected with COVID-19 in Salah Aldeen, Iraq, was determined by genetic polymorphisms of the IL-17A and the IL-33 genes. Blood samples were taken from COVID-19-infected patients at Tikrit hospitals and isolation units for patients with COVID-19 at Shifa Hospital and Mosul General Hospital between November 2021 and May 2022. This study was composed of 120 participants and was divided into three categories in terms of WHO and Iraqi National Guidelines on COVID-19: mild patients (N=40), moderate patients (N=40), and severe patients (N=40). The findings of this study revealed that in mild cases were 55.4% of participants older than 45 years, in moderate cases were 52.2% older than 45 years, and in severe cases 58.1% were older than 45 years. However, the difference in age between severe and mild cases was not statistically significant (p>0.05). The proportion of severe COVID-19 cases was found to be higher in males than females, with 29 cases (72.5%) in males and 11 cases (27.5%) in females. However, it's worth noting that the distribution of males and females in severe and mild cases did not exhibit a statistically significant variation (p>0.05). Also, 13 (32.5%) of the 40 mild individuals had hypertension, and 15 (37.5%) had T2DM. 19 (47.5%) of the 40 moderate patients had T2DM, while 17 (42.5%) had hypertension. In the 40 severe cases, 25 (62.5%) of them had T2DM, and 16 (40.0%) of them had hypertension. The severity of COVID-19 cases showed no statistically significant association with the variables of diabetes and hypertension (p>0.05). Our findings revealed that some of the current COVID-19 cases were affected by chronic diseases. The IL-17A SNP in every model of inheritance, there was no significant information. Our results from IL17A SNP showed in the over-dominant model, the odds ratio in GA genotype is relatively high. There was no substantial information in any of the inheritance models. However, as shown by our results from the IL-33 SNP in the over-dominant model, the odds ratio in the GA genotype is considerably high when comparing the group of moderate and severe cases. The urea concentration rose significantly in T2DM patients with COVID-19 compared to those without COVID-19 (p≤0.05). Additionally, creatinine levels also showed a significant increase in T2DM patients with COVID-19 compared to those without COVID-19 (p≤0.05). Compared to the control group, the glucose levels in the T2DM groups were substantially higher. Additionally, the HbA1C concentration rose significantly in total T2DM patients compared to the control (p≤0.05). Moreover, D-Dimer levels were substantially higher than control levels in T2DM patients with COVID-19 and without COVID-19 (p≤0.05). Comparing the ferritin concentration with full T2DM to the control, there was a substantial increase (p≤0.05).