أَثَرُ الازدِوَاجِيّةِ اللُّغويّة على مَهَارَتَيِ المُحادَثةِ والكِتَابَةِ في تَعلِيم اللُّغَة العَرَبيَّة لِلنَّاطِقِينَ بِغَيرِهَا
Yabancılara Arapça öğretmede dilsel çokluğun yazma ve konuşma becerilerine etkisi
  1. Tez No: 699530
  2. Yazar: RAFAH KASEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretiminde konuşma ve yazma becerilerinin etkisi kapsamını araştırmayla başladım. Başlangıç noktası, soruları sunarken üstlediğim problemin araçtırılmasıydı. Çalışmamın sınırlarını belirledikten sonra çalışmayı, birinci bölüm: Teorik yön, ikinci bölüm: pratik yön olmak üzere iki bölüm halinde işlemeye çalıştım. Ayrıca iki dilliliğin etkisi ile ilgli daha önce yapılan çalışmalardan bahsettim. Teorik yön: Üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci Bölümde, dilsel ikilliğin tanımın yapıp kökenleşini ve gelişim faktörlerini, birçok tezahürünün yanısıra biçimini ve onu kaşaktesize eden özelliklerini ele almaya çalıştım. İkinci Bölüm: Konuşma ve yazma becerilerinin üzerinde lehçelerin tesirinden bahsettim. Bunula beşebeş dilsel ikilliğin sorularını ve zorluklarını çeşitli yönleriyle açıklayama ve fonemik -sözdizimsel- sarf ve anabilim gibi başlıkları incelemeye çalıştım. Ayrıca Şam bölgesi lehçesinden kelimeler seçip Fasih Arapçadaki anlam karşılıklarını verdim. Üçüncü Bölüm: Meydanın, Arapça öğretimindeki olumlu ve olumsuz yönlerini ele alsak, anadili Arapça olmayanlara konuşma ve yazma becerilerinin geliştirmesindeki katkısını anlatmaya çalıştık. Çalışmamın uygulama yönüne gelirsek, 83 dil uzmanı ve Arapça öğretiminin katıldığı 25 sorudan oluşan bir uygulama çalışması yaptım. Ulaştığım sonuçları ve önerileri de çalışmamın sonuna kaydettim.
Özet (Çeviri)
I began this study by researching the impact of bilingualism on the speaking and writing skills in teaching Arabic to non-native speakers, and the starting point was the research into the problem that I had assumed, as I presented the questions that I investigated, and demarcated their boundaries, and divided the study in to two parts, the first section is The theoretical side and the second part is the practical side. I mentioned previous studies that dealt with linguistic duplication and its impact. The theoretical aspect is divided into three chapters: In the first chapter , I defined the linguistic duality , and presented its origins and development factors , its many manifestations and forms , and characteristics . In the second chapter , I mentioned the effect of colloquial dialects on my speaking and writing skills , and I explored the problem of duplication from several aspects and its effect on the linguistic levels: phonemic - syntactic - morph - semantic , then I presented some vocabulary and structures from the Levantine colloquial dialect as I belong to this region and mentioned what It corresponds to the classical Arabic language . As for the third chapter , I devoted it to the important role of the media in overcom-ing duplication and its positive and negative effects in the event that it is employed in teaching the Arabic language to non-Arabic speakers , as I mentioned its many characteristics that contributed to education , and its importance in developing the skills of speaking and writing for non-Arabic speakers . As for the application side of the study , I conducted a questionnaire containing 25 questions within the research , in which 83 specialists and Arabic language teachers Participated , their answers served the research , and then I presented my findings with recommendations and suggestions.