Eksternal kök rezorpsiyonunun hacmini ölçmede farklı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi sistemlerinin doğruluğunun karşılaştırılması
Comparison of the accuracy of different cone beam computed tomography systems in measuring the volume of external root resorption
  1. Tez No: 728811
  2. Yazar: AYŞE GÜL ÖNER TALMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAETTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dişlerde meydana gelen kök rezorpsiyonu; fizyolojik, patolojik veya idiopatik nedenlerden kaynaklanan diş dokusundaki dentin, sement ve bazen de alveol kemik yapısında harabiyete yol açan klinik bir süreçtir. Rezorpsiyonun doğru ve erken tanısı, başarılı tedavi için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma da üç farklı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi cihazının farklı parametreleri kullanılarak kök rezorpsiyonunu boyutunu ölçme kabiliyetleri karşılaştırılmıştır. Çalışmada 42 adet eksternal rezorpsiyon defekti kullanılmıştır. Üç farklı konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) cihazında 6 farklı tarama protokolünde defektlerin hacim ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra bu hacim değerleri, gerçek hacim olarak kabul edilen mikro bilgisayarlı tomografi hacim değerleri ile karşılaştırılmıştır. Kıyaslama sonucunda, 6 farklı görüntüleme protokolünde hesaplanan hacimlerin gerçek hacimle arasında anlamlı fark izlenmemiştir (p≥0.05). Elde edilen sonuçlara göre, KIBT taramalarında en düşük doza karşılık gelen parametreler eksternal kök rezorpsiyonunun boyut değerlendirmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Root resorption in teeth; It is a clinical process that causes destruction of the dentin, cementum and sometimes alveolar bone structure in the dental tissue resulting from physiological, pathological or idiopathic causes. Accurate and early diagnosis of resorption is critical for successful treatment. In this study, the ability of three different cone-beam computed tomography devices to measure root resorption size using different parameters was compared. 42 external resorption defects were used in the study. The volume measurements of the defects were performed in 6 different scanning protocols on three different cone-beam computed tomography (CBCT) devices. Then, these volume values were compared with the micro-computed tomography volume values, which were accepted as the real volume. As a result of the comparison, there was no significant difference between the calculated volumes and the actual volume in 6 different imaging protocols (p≥0.05). According to the results obtained, parameters corresponding to the lowest dose in CBCT scans can be used for size assessment of external root resorption.