Developing robust project success models for transportation projects in Turkey: Integrating CSFs and contract signing parameters
Türkiye'deki ulaştırma projeleri için proje başarı modelleri geliştirme: Kritik başarı faktörlerinin ve sözleşme imzalama parametrelerinin entegrasyonu
- Tez No: 831173
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türkiye'deki kamu yatırımlarının önemli bir kısmı ulaştırma sektörüne ayrılır. Bu yatırımların büyük bir kısmı ulaşım projelerine yönlendirilmekte ve bu projelerin başarılı bir şekilde tamamlanması hedeflenmektedir. Ancak, sektördeki tüm projelerin başarıyla sonuçlandırılamadığı görülmektedir ve Türkiye'deki ulaşım projelerinin başarısını etkileyen faktörler yeterince araştırılmamıştır. Bu tez, Türkiye'deki ulaştırma projelerinin genel başarı, bütçe başarısı ve iş programı başarısı üzerine odaklanarak proje başarı modelleri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, veri toplama ve doğrusal regresyon analizleri aracılığıyla, Türkiye'nin ulaştırma bağlamına özgü kritik başarı faktörlerini (CSF'ler) belirlemektedir. Seçilen 118 projenin gerçek proje verileri kullanılarak, modellerin geliştirilmesi ve doğruluğunun değerlendirilmesi sağlanmıştır. Düzeltilmiş R2 değerleri, Ortalama Hata Karesi (MSE) ve Ortalama Mutlak Yüzde Hata (MAPE) gibi metrikler kullanılarak modellerin doğruluğu değerlendirilmiştir. Çalışma, seçilen değişkenlerin proje başarısı üzerindeki önemini ve etkisini tartışmakta ve Türkiye'deki ulaştırma projelerinin dinamiklerine ve karmaşıklıklarına dair içgörüler sunmaktadır. Sözleşme imzalama aşamasında elde edilen parametreleri dahil etmek suretiyle, araştırma bulgularının pratik uygulanabilirliği artırılmış ve ulaştırma proje yönetiminde teori ile uygulama arasındaki boşluk doldurulmuştur. Ayrıca, çalışma, ihale sürecindeki pazarlık usulünün proje başarısı üzerindeki olumsuz etkisini vurgulamakta ve kamu ihale uygulamalarında iyileştirmeleri önermektedir. Bu bulgular, politika yapma ve karar alma süreçleri için önemli sonuçlar taşımakta ve daha iyi proje sonuçları için rekabetçi ihale süreçlerinin teşvik edilmesini önermektedir. Araştırmanın bulgularına dayanarak önerilen değişikliklerin uygulanması, Türkiye'nin ulaştırma sektöründe proje başarılarının artırılmasını, risklerin azaltılmasını ve kamu yatırımlarının daha etkili kullanılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the transportation sector attracts a significant share of public investments, primarily directed towards transportation projects to ensure their success. However, not all projects within this sector achieve success, and a comprehensive analysis of the factors impacting project success in Turkey is lacking. This thesis aims to develop project success models for transportation projects in Turkey, focusing on overall success, budget success, and schedule success. Through data collection and linear regression analysis, the study identifies critical success factors (CSFs) specific to the Turkish transportation context. Real project data from 118 selected projects is utilized to develop and evaluate the accuracy of the models, employing metrics such as adjusted R2 values, Mean Squared Error (MSE), and Mean Absolute Percent Error (MAPE). The study discusses the significance and influence of selected variables on project success and provides insights into the dynamics and complexities of transportation projects in Turkey. By incorporating parameters obtained during the contract signing phase, the research enhances the practical relevance of its findings, bridging the gap between theory and application in transportation project management. Moreover, the study highlights the negative impact of negotiation method as tender procedure on project success, recommending improvements in public procurement practices. These findings have important implications for policy and decision-making, encouraging competitive procurement processes for better project outcomes. Implementing the suggested changes based on the study's findings can lead to improved project success rates, reduced risks, and more effective utilization of public investments in the Turkish transportation sector.