Non-lineer fark denklemlerin çözümlerinin global davranışı
Global behavior of solutions of non-linear difference equations
  1. Tez No: 246059
  2. Yazar: SAİME ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmanın esas amacı, ikinci mertebeden lineer olmayan bir fark denklem sınıfı oluşturmak ve Lineer Kararlılık Teorisi yardımıyla bu denklem sınıfının pozitif ve negatif denge noktalarının kararlılık yapısını incelemektir.Çalışmamızın birinci bölümünde fark denklemleri ile ilgili kısa bir tarihçe verilmiştir. İkinci bölümde, fark denklemleri ve kararlılık teorisi ile ilgili temel tanım ve teoremler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, ikinci mertebeden lineer olmayan fark denklem sınıfı oluşturularak denge noktasının kararlılık analizi yapılmıştır. Bu bölümdeyn+1=delta+{alpha+ynp}/{beta. yn-1p} ve yn+1=delta+{gamma+yn-1p}/{beta.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work which consists mainly of four chapters is to generate the class of second order nonlinear difference equations and using the Linearized Stability Theory to examine the analysis of the stability of the positive and negative equilibrium points of this class of equations.In the first chapter of our study, a brief summary of the development of the difference equations has been given. In the second chapter, the difference equations and stability theory has been discussed about the basic definitions and theorems.In the third chapter, we formed the class of second order nonlinear difference equations and studied the stability analysis of the equilibrium points. Additionally, the local asymptotic stability, the periodic nature, the boundedness character and the global asymptotic stability of positive solutions of the difference equationsyn+1=delta+{alpha+ynp}/{beta. yn-1p} and yn+1=delta+{gamma+yn-1p}/{beta.