Identity issues in North African immigrants' cinema
Kuzey Afrika göçmen sinemasında kimlik meselesi
  1. Tez No: 831199
  2. Yazar: CHAYMAA KHAYATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR BAYRAM YAREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez, önce kimlik kavramını ele alarak göçü ve kimlik meselesini ele almayı, ardından en önemli kimlik türlerini ve her tür için oluşan özellikleri ayrı ayrı belirlemeye çalışarak göç ve kimlik sorunu arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Buna ek olarak araştırma, sömürgecilik öncesi ve sonrası Kuzey Afrika ülkelerinden Avrupa'ya göç gerçeğini ve gelişimini incelemeyi de amaçlamaktadır. Ayrıca ister bağımsızlık sonrası dönemde ister Arap Baharı sonrasında Kuzey Afrikalı göçmenlerin sinemasını bu sinemanın geçtiği en önemli dönüm noktalarına odaklanarak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma yoluyla, göç ve kimlik konularını ele alan filmlere daha fazla odaklanarak, Kuzey Afrika kökenli göçmenlerin sinemasında ele alınan en önemli konulara vurgulamaya çalışıyoruz. Araştırma aynı zamanda, göç olgusunun sinemasal sanatsal ele alınışının çeşitli yönlerinin ve bunun kimlik sorunuyla ilişkisinin izini sürerek, Kuzey Afrikalı göçmenlerin sinemasındaki kimlik konusuna odaklanmayı da amaçlamaktadır. Ayrıca bu filmlerin anlamlarını özellikle okuyarak ve bu filmlerin taşıdığı sembolleri ve ikonik mesajları yapısökümüne uğratarak ve analiz ederek sorgulamaya, göç olgusunun kimlik sorunlarıyla kesişme ve örtüşme boyutunu ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Bununla birlikte bu araştırma, bu yönetmenlerin göçmenlik ve kimlik meselesi ve buna bağlı krizlere ilişkin sinemasal söylemlerinin taşıdığı ideolojik arka planı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the intersection of migration and the issue of identity. It begins by delving into the concept of identity, analyzing various types of identity and their distinct characteristics. Furthermore, it seeks to investigate the relationship between migration and identity problems, approaching the topic from multiple perspectives. Additionally, the research aims to examine the reality and evolution of migration from North African countries to Europe, both before and after the colonial era. It intends to study the cinema produced by North African immigrants, emphasizing significant milestones in its development, including the post-independence period and the era following the Arab Spring. Moreover, the research endeavors to shed light on the prominent themes addressed in films created by North African immigrant filmmakers, particularly focusing on works that explore immigration and identity-related issues. It aims to explore the portrayal of identity in the cinema of North African immigrants, analyzing the artistic treatment of migration and its connection to identity matters. Furthermore, this study seeks to uncover the underlying meanings within these films, employing close readings, deconstruction, and analysis of symbols and iconic messages conveyed. The objective is to unveil the extent of the intersection and overlap between the phenomenon of migration and identity problems, while also revealing the ideological underpinnings carried by the cinematic discourse of these directors regarding immigration, identity, and the associated crisis.