Döviz kurundaki dalgalanmaların enflasyon üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of fluctuations in the exchange rate on inflation: The example of Turkey
  1. Tez No: 831201
  2. Yazar: DUYGU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ GİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Döviz kuru bir ülke ekonomisini etkileyen en önemli makroekonomik değişkenlerden birisidir. Döviz kurundaki dalgalanmalar diğer makroekonomik değişkenleri etkileyerek ülkenin rekabet gücünü etkilemekte ve ülke ekonomisini son derece kırılgan hale getirebilmektedir. Özellikle de uluslararası sermaye hareketliliğinin artmasıyla birlikte döviz kurundaki değişimler hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde enflasyonu etkileyen en önemli faktör olmaktadır. Türkiye'de de son yıllarda istikrarsız dalgalanmalar yaşayan ve iki haneli rakamlara ulaşan döviz kuru, enflasyonu etkileyen en önemli unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda tezin temel amacı, Türkiye'de Ocak 2013 – Aralık 2022 dönemleri arasında döviz kurundaki dalgalanmaların enflasyon üzerindeki etkisi araştırmaktır. Bu amaçla, döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisi VAR model yöntemi ile araştırılmış olup ardından Granger Nedensellik Testi ile değişkenler arasındaki ilişkinin yönü incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, döviz kurunun enflasyon üzerindeki en etkili değişken olduğu ve bu iki değişken arasında çift yönlü bir ilişkinin var olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Exchange rate is the most important macroeconomic variable affecting a country's economy. The fluctuations in the exchange rate affect the competitiveness of the country by affecting other macroeconomic variables and can make the country's economy extremely fragile. Especially with the increase of the international capital mobility, changes in exchange rates are the most important factor affecting inflation in both developed and developing countries. The exchange rate, which has been fluctuating unstabily and reaching double-digit figures in recent years, is the most important factor affecting inflation in Turkey. In this context, the main purpose of the thesis is to investigate the effect of exchange rate fluctuations on inflation between January 2013 and December 2022 in Turkey. For this purpose, the effect of exchange rate on inflation was investigated with the VAR model method, and then the direction of the relationship between the variables was examined with the Granger Causality Test. According to the results obtained, it has been determined that the exchange rate is the most influential variable on inflation and there is a bidirectional relationship between these two variables.