Hava kargo taşımacılığı ile makroekonomik faktörler arasındaki ilişkinin analizi: G8 ülkeleri ve Türkiye örneği
Analysis of the relationship between air cargo transportation and macroeconomic factors: A case study of G8 countries and Türkiye
- Tez No: 951590
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TUNALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Sivil Havacılık, Econometrics, Economics, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Küresel ticaretin vazgeçilmez bir unsuru olan hava kargo taşımacılığı, uluslararası pazarlara erişimi hızlandırarak ve tedarik zincirlerinin etkinliğini artırarak ekonomik büyümede önemli rol oynamaktadır. E-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte, hava kargo taşımacılığı talebinde önemli bir artış gözlemlenmektedir. Hava kargo talebi ve operasyonları, küresel ekonomik sistemin dinamikleri içerisinde makroekonomik faktörlerden önemli ölçüde etkilenmektedir. Hava kargo sektörünün küresel ekonomideki dalgalanmalara karşı sürdürebilir büyüme sağlayabilmesi açısından makroekonomik faktörlerin etkilerinin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu yüzden hava kargo taşımacılığını etkileyen makroekonomik faktörlerin kapsamlı bir şekilde incelenmesi ve bu faktörlerin sektör üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi önem arz etmektedir. Çalışma, 1980-2021 yılları için G8 ülkeleri ve Türkiye'de hava kargo taşımacılığını etkileyen makroekonomik faktörleri panel veri analizi yöntemiyle incelemektedir. Literatürde, G8 ülkeleri ve Türkiye'yi eş zamanlı olarak ele alan ve özellikle mülteci nüfusunun hava kargo taşımacılığı üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, incelenen diğer makroekonomik faktörlerin yanı sıra, küresel ölçekte giderek artan öneme sahip olan mülteci nüfusunun hava kargo taşımacılığı üzerindeki etkilerini analiz ederek literatüre katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, hava kargo taşımacılığını etkileyen makroekonomik faktörler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla beş ayrı hipotez geliştirilmiştir. Bu hipotezlere göre; döviz kuru, dış ticaret hacmi, kişi başına düşen GSYİH ve mülteci nüfusundaki artışların hava kargo taşımacılığını pozitif yönde etkileyeceği, enflasyonun ise negatif bir etki yaratacağı varsayılmaktadır. Yapılan analizler, hava kargo sektörünün 2008 yılında önemli bir dönüm noktası yaşadığını ortaya koymaktadır. 2008 yılı öncesi dönemde, kurulan hipotezlerle tutarlı olarak döviz kurundaki, dış ticaret hacmindeki, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) ve mülteci nüfusundaki artış, hava kargo taşımacılığını pozitif yönde, enflasyondaki artış ise negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. 2008 yılı sonrasında ise bu dinamiklerde belirgin değişiklikler meydana gelmiştir. Döviz kuru, dış ticaret hacmi ve kişi başına düşen GSYİH'nın hava kargo taşımacılığı üzerindeki pozitif etkileri azalmıştır. Enflasyonun etkisi ise tersine dönmüş, yani enflasyondaki artışlar hava kargo taşımacılığını olumlu yönde etkilemeye başlamıştır. Bununla birlikte, mülteci nüfusundaki artışın sektör üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuçlar, makroekonomik faktörlerin hava kargo taşımacılığı üzerindeki etkilerinin zaman içinde değişebileceğini ve 2008 küresel krizinin bu ilişkilerde önemli bir kırılma noktası oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, sektörün değişen makroekonomik faktörlere uyum stratejileri geliştirmesi gerekmektedir. Bu çalışma, hava kargo sektöründeki işletmelerin, yatırımcıların ve politika yapıcıların makroekonomik faktörlerin etkilerini ve sektörün gelecekteki potansiyelini değerlendirmelerine yardımcı olması açısından önem arz etmektedir. Hava kargo sektöründeki işletmeler, makroekonomik göstergeleri düzenli olarak takip etmeli, analiz etmeli, söz konusu verileri kullanarak talep tahminleri yapmalı, makroekonomik faktörlerin etkilerini göz önünde bulundurarak etkin stratejiler geliştirmeli ve lojistik süreçlerini daha verimli hale getirmelidir.
Özet (Çeviri)
Air cargo transportation, which is an indispensable element of global commerce, plays a pivotal role in fostering economic growth through the acceleration of international market access and enhancing supply chain efficiency. There is a significant increase in the demand for air cargo transport with the spread of e-commerce. Air cargo demand and operations are significantly affected by macroeconomic factors within the dynamics of the global economic system. In order for the air cargo sector to achieve sustainable growth against fluctuations in the global economy, it is necessary to analyze the effects of macroeconomic factors. Therefore, it is important to comprehensively examine the macroeconomic factors affecting air cargo transportation and to analyze the effects of these factors on the sector. The study analyses the macroeconomic factors affecting air cargo transport in G8 countries and Türkiye for the years 1980-2021 using panel data analysis method. There has been no study found analyzing the G8 countries and Türkiye simultaneously and particularly examines the impact of the refugee population on air cargo transportation in the literature. The objective of this study is to contribute to the academic literature by analyzing the impacts on air cargo transportation of the refugee population, which is of increasing global importance, in conjunction with the analysis of other relevant macroeconomic variables. Five different hypotheses have been established to analyze the correlations between macroeconomic determinants and air cargo transport within the framework of this study. According to these hypotheses, it is assumed that increases in exchange rate, foreign trade volume, GDP per capita and refugee population will positively affect air cargo transport, while inflation will have a negative effect. The empirical investigations have shown that the air cargo sector experienced a significant turning point in 2008. Prior to 2008, consistent with the established hypotheses, empirical evidence indicates that increases in exchange rates, foreign trade volume, per capita gross domestic product (GDP), and refugee population positively influenced air cargo transportation, while increases in inflation had a negative impact. Post-2008, however, significant alterations have occurred within these dynamics. The positive impacts of exchange rates, foreign trade volume, and per capita GDP on air cargo transportation have diminished. The impact of inflation, on the other hand, has been inverted, whereby rising inflation rates have started to positively impact air cargo transportation. Nevertheless, the impact of the increase in the refugee population on the sector has not been found to be statistically significant. The findings indicate that the impacts of macroeconomic factors on air cargo transportation are subject to temporal variation, and that the 2008 global financial crisis constituted a significant turning point in these relationships. Hence, the sector is required to develop adjustment strategies in response to the shifting macroeconomic variables. This study holds significance to assist air cargo industry enterprises, investors, and policymakers in the appraisal of macroeconomic factor influences and the projection of the sector's prospective development. Companies operating in the field of air cargo sector must consistently monitor and analyze macroeconomic indicators, make demand forecasts by using these data, develop efficient strategies by considering the impacts of macroeconomic factors and make logistics processes more efficient.