AA7075 alüminyum alaşımının işlenebilirliğinin farklı soğutma ortamlarında incelenmesi
The investigation of machinability of AA7075 aluminum alloy in different cooling environments
  1. Tez No: 831208
  2. Yazar: ERDAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, AA7075 alüminyum alaşımının işlenebilirliğini artırmak amacıyla farklı soğutma ortamlarının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. AA7075 alaşımı, yüksek mukavemet ve hafiflik özellikleri nedeniyle birçok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır. Ancak, bu alaşımın yüksek kesme hızlarında işlenmesi zor olup, uygun soğutma stratejileri ile işlenebilirliğini artırmak önemlidir. Bu çalışma kapsamında, kuru ve ıslak (MQL) olmak üzere iki farklı soğutma ortamında AA7075 alaşımının işlenmesinde kesme parametrelerinin etkileri incelenmiştir. İşlenebilirlik değerlendirmeleri için yüzey pürüzlülüğü, takım aşınması, enerji tüketimi ve talaş morfolojisi analiz edilmiştir. Elde edilen veriler, farklı soğutma ortamlarının işleme performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Kuru işlemede, genel olarak ıslak işleme ortamına kıyasla daha yüksek yüzey pürüzlülüğü elde edilmiştir. En düşük takım aşınması MQL ortamında 350 m/dak kesme hızı, 0.2 mm/dev ilerleme hızında görülmüştür. MQL yöntemiyle elde edilen talaşlar daha küçük ve kıvrımlı bir yapıya sahip olup, bu durum enerji tüketimini olumlu yönde etkilemiştir. MQL uygulaması, kesici takım aşınmasının ve toplam enerji tüketiminin azalmasına katkı sağlayarak, sürdürülebilir işleme için vazgeçilmez yöntemlerden birisi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of different cooling environments to improve the machinability of AA7075 aluminum alloy. AA7075 alloy is used in many industrial applications due to its high strength and light weight properties. However, this alloy is difficult to machine at high cutting speeds and it is important to improve its machinability with appropriate cooling strategies. In this study, the effects of cutting parameters on the machining of AA7075 alloy in two different cooling environments, dry and wet (MQL), were investigated. Surface roughness, tool wear, energy consumption and chip morphology were analyzed for machinability evaluations. The data obtained reveals the effects of different cooling environments on machining performance. In dry machining, higher surface roughness was generally achieved compared to the wet machining environment. The lowest tool wear was observed in the MQL environment at a cutting speed of 350 m/min and a feed rate of 0.2 mm/rev. The chips obtained with the MQL method have a smaller and curved structure, which has a positive effect on energy consumption MQL application has been determined as one of the indispensable methods for sustainable machining by contributing to the reduction of cutting tool wear and total energy consumption.