AA7075 alüminyum alaşımının tornalanmasında takım aşınmasının görüntü işleme yöntemi ile tahmini
Prediction of tool wear in turning of AA7075 aluminum alloy using image processing method
- Tez No: 831231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERDİ KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, AA7075-T6 alüminyum alaşımının tornalama işleminde kuru işleme yöntemi ile, değişken işleme parametrelerin (kesme hızı, ilerleme ve kesme derinliği) talaş kaldırma süreci sonucunda meydana gelen yüzey pürüzlülük değerleri, görüntü işleme teknolojisi kullanılarak takım aşınmaları, taramalı elektron mikroskobu ile takım üstü sıvanmaları ve enerji sarfiyat değerleri deneysel olarak incelemiştir. Öncelikle, CNC torna tezgâhında yapılan tornalama işleminde, kaplamalı tungtenkarbür kesici takımlar kullanılarak Marsurf PS1 Yüzey Pürüzlülük Ölçüm Cihazı ile ölçümler yapılmıştır. Takım aşınmaları ve talaş sıvanmalarının değerlendirilmesi için Mitutoyo marka stereo mikroskop ve EDS özellikli Carl Zeiss Ultra Plus Gemini Taramalı Elektron Mikroskobu kullanılmıştır. Deneyler sonucunda elde edilen takım aşınması değerleri görüntü işleme teknolojisi ile işlenebilmesi amacıyla Adobe Photoshop, Visual Studio 2022 ortamı ve C# dili kullanılmıştır. Çalışma sonucunda mikroskop ile elde edilen takım aşınması değerleri ile görüntü işleme teknolojisi kullanılarak elde edilen takım aşınması değerleri görseller ve tablolar halinde yorumlanarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Görüntü işleme teknolojisi kullanılarak elde edilen takım aşınması değerleri ile deneyler sonucunda elde edilen takım aşınması değerleri kıyaslanmış ve aralarında ortalama %96,28 uygunluk tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the surface roughness values, tool wear by using image processing technology, tool wear by using scanning electron microscopy, tool plastering by using scanning electron microscopy and energy consumption values that occur as a result of the machining process with variable machining parameters (cutting speed, feed and chip depth) with dry machining method in the turning process of AA7075-T6 aluminum alloy were experimentally investigated. First of all, measurements were made with Marsurf PS1 Surface Roughness Measurement Device using coated tungten carbide cutting tools in the turning process performed on a CNC lathe. Mitutoyo stereo microscope and Carl Zeiss Ultra Plus Gemini Scanning Electron Microscope with EDS feature were used for the evaluation of tool wear and chip plating. Adobe Photoshop, Visual Studio 2022 environment and C# language were used to process the tool wear values obtained as a result of the experiments with image processing technology. As a result of the study, the tool wear values obtained with the microscope and the tool wear values obtained using image processing technology were interpreted in visuals and tables and the results were evaluated. The tool wear values obtained using image processing technology were compared with the tool wear values obtained as a result of the experiments and an average of %96,28 conformity was determined between them.