Sürekli sistemler için optimal kontrol problemleri ve yaklaşık çözümü
Optimal control problems for continuous systems and the approximate solution
- Tez No: 83122
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİDALİ S. AKHİEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
SÜREKLİ SİSTEMLER İÇİN OPTİMAL KONTROL PROBLEMLERİ VE YAKLAŞIK ÇÖZÜMÜ ÖZET Tez çalışmasında, bir parametreli sürekH__şjslemler için sunulmuş çeşitli optimal kontrol problemlerinin bazı özellikTenıncelenmiş, onlar için optimallığın gerekli koşullan verilmiştir. Tezde, önce adi diferansiyel denklemler sistemi için çeşitli optimal kontrol problemleri sunulmuş, mümkün olabilir kontroller kümesinin özellikleri açıklanmış ve böyle sistemler için integral şekilli amaç fonksiyoneli olduğu durumda optimal kontrol problemi sunulmuştur. Özel halde ise zaman- optimal kontrol probleminin bazı özellikleri açıklanmıştır ve optimallık için L.S.Pontryaginin maksimum prensibi şeklinde gerekli koşullar verilmiştir. Bundan başka tezde, genel şekilde verilmiş olan x(t) = f(t,x(t),u(t)), te(t0,T); (0.1) x(tü) = x°; (0.2) J(u) = J/0 (t, x(t), u(t))dt + y/(x(T)) -+ min ; (0.3) 'o «(f) e F, te[tQ,T]; (0.4) optimal kontrol problemi sunulmuş ve bu problemi yaklaşık çözmek için sonlu farklar yardımıyla belirli bir ayrık optimal kontrol problemi elde edilmiştir. Tezin esas sonuçlarından biri 5. bölümde verilmektedir. Bu bölümde ayrık optimal kontrol problemi için eş problem kavramı dahil edilmiştir. Böyle eş problem yardımıyla amaç fonksiyonelinin artımı için genel formu elde edilmiştir. Sonra ise bu formu kullanarak, optimallık için maksimum prensibinin gerekli koşulu olduğu ispatlanmıştır. 6. bölümde, sistemin lineer sistem olduğu durumda ise bu koşul optimallığın hem de yeterli koşulu olduğu incelenmiştir. Tezde ayrıca uygulama olarak da iki örnek verilmiştir. Birinci örnek 2. bölümde, ikinci örnek ise 6. bölümde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
OPTIMAL CONTROL PROBLEMS FOR CONTINUOUS SYSTEMS AND THE APPROXIMATE SOLUTION SUMMARY The physical processes which take place in technology are, as a rule, controllable, i.e., they can be realized by various means depending on the will of man. In this connection, there arises the question of finding the very best or as is said the optimal control of the processes. For example one can speak about optimality in the sense of rapidity of action, i.e., about achieving the aim of the process in the shortest time. In this study, some properties of many optimal control problem presented with one parametered continuous systems are surveyed, and the necessary conditions for their optimality are given. In the thesis, first of all, the presentation of the optimal control problems for the system of the ordinary differential equations is given and properties of admissible control set for ordinary differential system are explained. For that systems, optimal control problem is presented in the case where the functional is given by an criteria integral. For the special case, some properties for time-optimal control problems are studied, and the necessary optimality conditions are given depending on L. S.Pontryagin maximum principle. On the other hand, in the thesis,optimal control problem that is given generally is presented as: x(t) = f(t,x(t)Mt)), te(t0,T); (0.1) x(t0) = x°; (0.2) J(u) = J/0 (/, x(t),u(t))dt + y(x(T)) -> min ; (0.3) 'o u(t)eV, te[t0,T]; (0.4) and for solving approximate that problem determined discrete optimal control problem is obtained. VIOne of the main solutions of the thesis is given in fifth part. In this part, for discrete optimal control problem, the concept adjoined problem is given. The generali form is obtainet for increase of criteria functional with adjoined problem's aid. Then, as using the form, it is proved that maximum principle is necessary conditions for optimality. In sixth part, in the case where the system is lineer system that condition is surveyed that is sufficient condition of optimality. In the thesis, there are two example as application. The first example is in the second part, the second example is in the sixth part. vu