Yerel basının dijitalleşme sürecinde yaşadığı dönüşüm ve sorunları: Düzce ili örneği
The transformation and challenges of local press in the process of digitalization: A case study of Düzce province
  1. Tez No: 831225
  2. Yazar: NUR ALAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, Düzce'nin yerel basınının dijital dönüşüm süreçleri ve bu süreçlerden nasıl etkilendiği üzerine bir analiz sunulmaktadır. İlk olarak basın, yerel basın ve Türkiye'de yerel basın kavramları işlenmiştir. İkinci aşamada dijitalleşme kavramı ve yayılma süreci aktarılmıştır. Diğer bir aşamada ise Düzce'nin yerel basınının tarihçesi, gelişimi ele alınmaktadır. Son olarak Düzce yerel basınında dijital dönüşüm süreçlerinin nasıl yaşandığı, hangi stratejilerin izlendiği ve karşılaşılan zorluklar analiz edilmektedir. Bu çalışma için yüz yüze görüşmeler yapılarak, yerel basın kuruluşlarının dijital dönüşüm sürecine uyum sağlama çabaları ve bu süreçte karşılaştıkları zorluklar incelenmiştir. Teknolojik altyapının güçlendirilmesi, dijital okur kitlesi analizi ve hedefleme, iş birlikleri ve ortaklıklar, eğitim ve farkındalık, yenilikçi içerik ve deneyimler gibi öneriler sunularak, yerel basının dijital dönüşüm sürecinde daha başarılı olabilmesi için stratejik adımlar önerilmiştir. Sonuç olarak, teknolojik gelişmelerle Düzce yerel basını yazılı basın alanında zor günler geçirmekte ve dijital ortama adapte olmaya çalışarak varlığını sürdürme gayretindedir. Dijital dönüşüm sürecine uyum sağlamak için çeşitli stratejiler geliştirmiş olsa da daha ileri adımlar atılması gerekmektedir. Bu çalışmada sunulan öneriler, yerel basının dijital alanda daha güçlü bir konuma gelmesini sağlayabilir. Ancak, her bir yerel basın kuruluşunun kendi ihtiyaçları ve kaynakları doğrultusunda stratejiler belirlemesi önemlidir. Bu araştırma, Düzce'nin yerel basınının dijital dönüşüm süreciyle ilgilenen araştırmacılara, medya çalışanlarına ve yerel basın kuruluşlarına katkı sağlama amacı taşımaktadır. Düzce'nin yerel basını, dijital çağın gerekliliklerine uyum sağlamak için sürekli olarak kendini güncellemeli ve yeniliklere açık olmalıdır. Gelecekteki çalışmaların, bu sürecin daha derinlemesine incelenmesi ve farklı stratejilerin etkinliğinin değerlendirilmesi üzerine odaklanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the digital transformation processes of Düzce's local press and their impact on these processes. First, the concepts of press, local press, and Turkish local press are discussed. Second, the concept of digitalization and its dissemination process are outlined. Another section deals with the history and development of Düzce's local press. Finally, the study analyzes how the digital transformation process is experienced in Düzce's local press, what strategies are pursued, and what challenges are encountered. This study conducted face-to-face interviews to explore local press organizations' efforts to adapt to digital transformation and the challenges they face. Strategic steps were recommended, including strengthening technological infrastructure, conducting digital audience analysis and targeting, fostering collaborations and partnerships, improving education and awareness, and innovating content and experiences to help local presses succeed more in the digital transformation process. In conclusion, Düzce's local press is facing difficult times in the face of technological advances in print media and is striving to adapt to the digital environment to maintain its presence. Although various strategies have been developed to adapt to the digital transformation process, more advanced steps are needed. The recommendations presented in this study can help the local press strengthen its position in the digital world. However, each local press organization must determine its strategies according to its needs and resources. This study aims to contribute to researchers, media professionals, and local press organizations interested in the digital transformation process of Düzce's local press. The local press of Düzce should constantly update itself and be open to innovation to meet the demands of the digital age. It is recommended that future studies focus on investigating this process in more detail and evaluating the effectiveness of different strategies.