Osmaniye yerel basınında dijitalleşme: Fırsatlar, sorunlar, çözümler
Digitalization in the Osmaniye local press: Opportunities, challenges, solutions
  1. Tez No: 925604
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, Osmaniye yerel basınının dijitalleşme sürecini irdeleyerek Türkiye genelindeki yerel basına ilişkin sorunları incelemektedir. Araştırmada, Osmaniye'deki yerel basın temsilcileriyle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler nitel araştırma türlerinden olan durum çalışması deseni ve içerik analizi yöntemiyle ele alınmıştır. Araştırmanım teorik çerçevesi, iletişimin toplumsal tarihçesi ve dijitalleşme süreci üzerine yapılan literatür taramasına dayanmaktadır. Araştırma sonuçları, Osmaniye yerel basınının dijitalleşme için gerekli altyapıya sahip olmadığını ortaya koymaktadır. Altyapı eksikliklerine ek olarak, nitelikli personel yetersizliği ve ekonomik zorluklar gibi yapısal sorunlar dijitalleşmeye engel oluşturmaktadır. Buna rağmen dijitalleşmenin Osmaniye yerel basını için önemli fırsatlar sunduğu gözlemlenmiştir. Özellikle daha geniş bir okuyucu kitlesine ulaşma ve ekonomik sürdürülebilirlik sağlama potansiyeli, dijitalleşmeyi fırsat olarak öne çıkarmaktadır. Sonuç olarak, çalışma, Osmaniye örneğinden hareketle Türkiye'deki yerel basının dijitalleşme sürecindeki genel eğilimleri ve karşılaşılan sorunları analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, yerel basının mevcut durumu dijitalleşmenin sunduğu fırsatlarla birlikte değerlendirilerek konuya dair çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the digitalization process of the local press in Osmaniye and investigates the challenges faced by local media across Turkey. The research utilizes data obtained from interviews with representatives of the local press in Osmaniye, analyzed through qualitative research methods, specifically case study design and content analysis. The theoretical framework of the study is based on a literature review of the social history of communication and the digitalization process. The findings reveal that the local press in Osmaniye lacks the necessary infrastructure for digitalization. In addition to infrastructural deficiencies, structural issues such as a shortage of qualified personnel and economic difficulties pose significant barriers to digital transformation. Nevertheless, digitalization presents important opportunities for the local press in Osmaniye. Notably, the potential to reach a broader audience and achieve economic sustainability highlights digitalization as a promising opportunity. In conclusion, the study aims to analyze the general trends and challenges in the digitalization process of local media in Turkey, using Osmaniye as a case study. By evaluating the current state of the local press alongside the opportunities offered by digitalization, the research seeks to develop recommendations and solutions for the sector.