Dijital dönüşümün resmi ilan dağıtımında yerel basın üzerine yansımaları: Bursa, Kocaeli ve Yalova illeri örneği
Reflections of digital transformation on local press in official advertisement distribution: The example of Bursa, Kocaeli and Yalova provinces
- Tez No: 844171
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLIHAN ARDIÇ ÇOBANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tez, iletişim teknolojileri ve medya sektöründeki evrimi detaylı bir şekilde inceleyerek yerelde çevrimiçi gazeteciliğin gelişimini ve resmi ilanların dijitalleşme sürecini araştırmaktadır. İnternetin gazetelerdeki dijital dönüşüme etkileri vurgulanarak, çevrimiçi gazetelerin çoklu ortam gibi imkanları sayesinde bilgi iletimini hızlandırdığı ve iletişim teknolojilerinin gazetecilik pratiğinde köklü değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. Bu dönüşüm sürecinde resmi ilanların dijitalleşmesi, aslında çevrimiçi gazetelere Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından resmi ilan geliri elde edilebilir hale gelmesini ve BİK'in de dijitalleşmesini mümkün kılarak, resmi ilan sunumlarının, dijital platformlar ile farklılaşmasına yol açmıştır. Tez,“Resmi İlanların Dijitalleşmesi”konusunu Castells'in Ağ Toplumu ve Rogers'ın Yeniliklerin Yayılması kuramları bağlamında; Bursa, Kocaeli ve Yalova illerindeki yerel çevrimiçi gazetelerle yapılan derinlemesine görüşmeler ile resmi ilanların yerel çevrimiçi gazetelere dijital yolla dağıtılma sürecinin sektöre olan etkilerini derinlemesine analiz etmektedir. Araştırma dijitalleşen resmi ilan yayıncılığı pratiğinin yanı sıra bu dönüşüm etkisiyle yaşanan sorunların çözümü için yasal ve etik çerçevelere de odaklanmış; Bursa, Kocaeli ve Yalova illerindeki gazetelerle yapılan derinlemesine görüşmeler ise tezin sosyo-ekonomik, kültürel ve teknolojik etkilerini daha da derinleştirmiştir. Araştırma, yerel gazetelerin dijitalleşme sürecini, resmi ilanların dijitalleşme etkilerini, pandemi sürecindeki sorunları ve dijital resmi ilanların geleceği üzerine odaklanarak önemli bulgulara ulaşmıştır. Bulgu temaları altında yapılan analizler, yerel gazetelerin dijital platforma geçişinin, resmi ilanların dijitalleşmesinin ve pandeminin gazetecilik üzerindeki derin etkilerinin vurgusunu yapmaktadır. Özellikle, pandeminin medya sektöründeki dijitalleşmeyi hızlandırdığı ve gazetelerin operasyonel pratiklerinde önemli değişikliklere yol açtığı belirtilmiştir. Ayrıca, pandemi sonrasında basılı gazetelere olan talebin azaldığı, dijitalleşmenin ise arttığı vurgulanmıştır. Bu bağlamda, tez, yerel gazetecilik ile resmi ilanların önemli dönüşümlerini ve pandemi sürecinin etkilerini detaylı bir şekilde ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis extensively examines the evolution of communication technologies and the media sector, focusing on the development of local online journalism and the digital transformation of official announcements. Emphasizing the impact of the Internet on the digital transformation of newspapers, it is acknowledged that online newspapers expedite information transmission through multimedia capabilities, leading to profound changes in journalistic practices due to communication technologies. During this transformative process, the digitization of official announcements enables online journalism to generate revenue through the Public Advertisement Institution (BİK), facilitating BİK's digitization and differentiation of the presentation of official announcements on digital platforms. The thesis, framed within Castells Network Society and Rogers Diffusion of Innovations theories, deeply analyzes the effects of the process of digitally distributing official announcements to local online journalism through in-depth discussions with local online journalism in Bursa, Kocaeli, and Yalova. The research not only focuses on the digital transformation of official announcement publishing but also delves into addressing the problems arising from this transformative impact through legal and ethical frameworks. In-depth discussions with journalism in Bursa, Kocaeli, and Yalova further enhance the socio-economic, cultural, and technological impacts of the thesis. By concentrating on the local journalism digitalization process, the effects of the digital transformation of official announcements, challenges during the pandemic, and the future of digital official announcements, the study attains significant findings. Analyses under thematic findings underscore the emphasis on local journalism transitioning to digital platforms, the digitization of official announcements, and the profound effects of the pandemic on journalism. Particularly, the pandemic is noted to expedite digitalization in the media sector, bringing substantial changes to journalism operational practices. Furthermore, a decline in demand for print newspapers post-pandemic and an increase in digitalization are highlighted. In this context, the thesis comprehensively addresses the significant transformations in local journalism and official announcements, detailing the impacts of the pandemic.