Sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilen parçalarda haddeleme (burnishing) ile yüzeylerin işlenmesi, haddelemenin yüzey pürüzlülüğü ve sertleşmeye etkisinin incelenmesi
Forming of surface in the parts joined with friction stir welding by burnishing, investigation of the burnishing process effect on surface rougness and hardness
- Tez No: 180412
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜDAYİM BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Haddeleme i lemi son i lem operasyonu olarak kullanılmaktadır ve uygulandı ıi parçası yüzeylerinde sertli in artması, malzeme yorulmasına kar ıdayanıklılık ve a ınma direncinin artması gibi avantajları da beraberindegetirmektedir. Haddeleme yapılan yüzey karakteristi inde a ırı yüklemeyapıldı ında malzeme hatalarına kar ı direncin önemli ekilde arttı ı bilinenbir gerçektir. parçasının yüzey pürüzlülü ünün iyile tirilmesi ve yüzeysertli indeki artı , do rudan haddeleme i leminde kullanılan ilerleme, basmakuvveti, devir ve paso sayısı gibi parametrelere ba lıdır. Bu çalı mada,sürtünme karı tırma kayna ı yapılmı parçalar üzerinde haddeleme i lemiyapacak bir aparatın tasarlanması hedeflenmi tir. Tasarlanan aparatın imalatıgerçekle tirilmi tir. Öncelikle Al7075 T6 malzemesi kullanılarak sürtünmekarı tırma kayna ı yapılmı tır. Kaynatılan parçalar farklı parametreler( lerleme hızı, devir sayısı, basma kuvveti ve paso sayısı) kullanılarak kaynakbölgesinde haddeleme i lemi gerçekle tirilmi tir. Bu i lemin sonucunda, kaynakbölgesinde yüzey pürüzlülü ü ve yüzey sertli inde iyile meler sa lanmı tır.Anahtar Kelimeler : Sürtünme Karı tırma Kayna ı, Haddeleme (Galetaj)
Özet (Çeviri)
Burnishing process has been used as a finishing operation in manufacturing andapplying on work piece surface brings some advantages, it increases hardness,resistance against material fatigue and abrasion resistance. In Burnishingprocess it is known that excessive loading changes material surfacecharacteristic and increases resistance against material fault. In burnishingprocess some parameters like that feed, pass number, press forces, number ofrevolation, ball radius parameters a effect to improve work piece surfaceroughness, refine surface hardness, increase material abrasion resistance,decrease depth created cracked on material surfaces. In this study, designing ofan apparatus to make burnishing process for friction stir welded parts has beenaimed. First of all, friction stir welding has been done using Al7075 T6materials. Then burnishing process has been done on welding zone usingdifferent parameters (feed rate, number of revolation, press forces and passesnummer). At the end of this process, surface roughness and surface hardnesshave been improved on the welding zone.Key Words : Friction Stir Welding, Burnishing