Examination of core values in the middle and high school mathematics textbooks
Ortaokul ve lise matematik ders kitaplarında kök değerlerin incelenmesi
  1. Tez No: 831243
  2. Yazar: ŞEYMA AYDIN MALKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul ve lise matematik ders kitaplarında yer alan on kök değerin (adalet, sabır, vatanseverlik, dostluk, saygı, yardımseverlik, dürüstlük, sevgi, sorumluluk ve özdenetim) derinlemesine incelemesidir. Çalışmanın veri kaynaklarını, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2022 yılında yayınladığı 5-12. sınıf seviyelerindeki ortaokul ve lise matematik ders kitapları oluşturmaktadır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışma kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Ortaokul matematik ders kitaplarının sırasıyla %12,22, %8,43, %6,45 ve %4,95 oranlarında kök değerleri içerdiği saptanmıştır. Ortaokul kitaplarında en çok vatanseverlik, en az dürüstlük değerine yer verildiği tespit edilmiştir. En fazla değere“Sayılar ve İşlemler”, en az değere“Olasılık”ve“Cebir”öğrenme alanlarında yer verildiği belirlenmiştir. Ortaokul kitaplarında değerlere en fazla Keşfet bölümünde, en az Ünite sonu soruları bölümünde yer verildiği saptanmıştır. Ortaokul matematik ders kitaplarında değerlerin en fazla seviye 0 düzeyinde bahsedildiği ve seviye 5 düzeyinde örnek bulunmadığı belirlenmiştir. Lise matematik ders kitaplarının sırasıyla %4,71, %3,75, %3,69 ve %1,64 oranlarında kök değerleri içerdiği saptanmıştır. Lise kitaplarında en çok vatanseverlik, en az sabır değerine yer verildiği tespit edilmiştir. En fazla değere“Sayılar ve Cebir”, en az değere“Veri, Sayma ve Olasılık”öğrenme alanlarında yer verildiği belirlenmiştir. Lise kitaplarında değerlere en fazla Keşfet bölümünde, en az Giriş bölümünde yer verildiği saptanmıştır. Lise matematik ders kitaplarında değerlerin en fazla seviye 0 düzeyinde bahsedildiği ve seviye 5 düzeyinde örnek bulunmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the depth of ten core values (justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, and helpfulness) in middle and high school mathematics textbooks. The data sources were 5th-12th grade mathematics textbooks published by the Ministry of National Education in 2022. In the study, the case study was used as a qualitative research method. The method of document analysis was used to analyze data. The results of the study showed that the percentages of content containing core values in the 5th-8th grade mathematics textbooks were 12.22%, 8.43%, 6.45%, and 4.95%, respectively. The most mentioned value was patriotism, and the least mentioned value was honesty. The most addressed value was in“Numbers and Operations”, and the least in“Probability”and“Algebra”learning areas. The most value was included in the Explore section and the least in the End-of-the-chapter questions section. The values were mostly at the 0th level, and there was no value at the 5th level. The percentages of content containing core values in the 9th-12th grade mathematics textbooks were 4.71%, 3.75%, 3.69%, and 1.64%, respectively. The most mentioned value was patriotism, and the least mentioned value was patience. The most addressed value was in“Numbers and Algebra”, and the least in“Data, Counting and Probability”learning areas. The most value was included in the Explore section and the least in the Launch section. The values were mostly at the 0th level, and there was no value at the 5th level.