Mobbingin iş doyumuna etkisinin demografik özellikler çerçevesinde incelenmesi
The effects of mobbing on job satisfaction in the framework of demographic factors
  1. Tez No: 409490
  2. Yazar: KEMAL ÖZKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM BEYATLI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı; mobbingin, iş doyumu üzerindeki etkisini demografik özellikler çerçevesinde araştırmaktır. Sosyal ilişkilere, itibara, mesleki duruma, psikolojik sağlığa bir saldırı olan mobbing, bireyin işe karşı tutumuna ve işten aldığı doyuma da zarar vermektedir. Hem bireyi hem de örgüt yapısını etkileyen mobbing, iş koluna, sektöre, yaşa ve cinsiyete bağlı olarak farklılıklar gösterebilmektedir. Bu çalışmada, en az 6 ay iş deneyimi olan 264 katılımcıya uygulanan üç aşamalı bir anket ile, mobbing ve iş doyumu arasındaki ilişki araştırılmış, mobbingin demografik belirleyicileri tespit edilmiştir. İstatistiksel analizler sonucu, mobbing ile iş doyumu arasında anlamlı ve negatif bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, cinsiyet ile mobbing arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı, sektörün ve yaşın ise mobbingin belirleyicilerinden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is measuring the effects of mobbing on job satisfaction in the framework of demographic factors. Workplace bullying is repeated, health harming mistreatment of one or more persons by one or more perpetrators. In addition, workplace bullying negatively affects attitude towards job and job satisfaction. Mobbing shows differences in terms of demographic factors such as bussiness line, age and sex. In this research, the effects of mobbing on job satisfaction were investigated with 264 participants who has at least 6 months working experience. Moreover, the demographic determinants of mobbing were identified. According to the results, there is a significant relationship between mobbing and job satisfaction. In addition, bussiness line and generation were identified as determinants of mobbing. However, there is no relationship between gender and mobbing.