Annelerin doğum sonrası konfor ve destek düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between mothers' postpartum comfort and support levels
  1. Tez No: 561571
  2. Yazar: KÜBRA SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜHAN AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Annelerin Doğum Sonrası Konfor ve Destek Düzeyleri Arasındaki İlişki Amaç: Bu araştırma annelerin doğum sonu dönemde konfor ve destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla planlanmıştır. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı türde planlanan çalışmanın evrenini Ekim 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında Gaziantep il merkezinde bulunan 11 Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran doğum sonu ilk 8 hafta içerisinde yer alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 346 anne oluşturmuştur. Çalışmaya katılan annelere 'Tanıtıcı Özellikler', 'Doğum Sonu Destek Ölçeği' ve 'Doğum Sonu Konfor Ölçeği' anket formları uygulanmıştır. Veriler değerlendirilirken aritmetik ortalama, yüzde dağılım, t testi, ANOVA, Kruskal Wallis Many Whitney U, Tukey HSD ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Annelerin Doğum Sonu Destek Ölçeği, İhtiyacının Önemi alt boyutu toplam puan ortalaması 185.27±32.24 ve Alınan Destek alt boyut toplam puan ortalaması 140.68±41.23'dür. Doğum Sonu Konfor Ölçeği toplam puan ortalaması 121.78±12.46'dır.
Özet (Çeviri)
The Relationship Between Mothers' Postpartum Comfort and Support Levels Aim: It was planned to determine the relationship between mothers' comfort and support levels in the postpartum period. Materials and Methods: The population of the study, which was planned as a relational descriptive study, consisted of 346 mothers who applied to 11 Family Health Centers in Gaziantep between October 2018 and May 2019 and accepted to participate in the study within the first 8 weeks after birth. Questionnaire forms 'Descriptive Characteristics', 'Postpartum Support Scale' and Son Postpartum Comfort Scale 'were applied to the mothers who participated in the study. Arithmetic mean, percentage distribution, t test, ANOVA, Kruskal Wallis, Many Whitney U, Tukey HSD and correlation analysis were used to evaluate the data. Results: The mean score of the Postpartum Support Scale, Importance of Needs of the Mothers subscale was 185.27 ± 32.24 and the total score of the Support subscale received was 140.68 ± 41.23. The mean total score of the Postpartum Comfort Scale was 121.78 ± 12.46. There was a negative weak correlation (r = -.