COVID-19 pandemisi ve gelir eşitsizliği
COVID-19 pandemic and income inequality
- Tez No: 831269
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gelir eşitsizliğinin son kırk yılda küresel düzeyde arttığı bilinmektedir. Bununla beraber 2019 yılının sonlarına doğru ortaya çıkan COVİD-19 pandemisi bu eşitsizliği gözler önüne sermekle beraber artmasına da neden olmuştur. Pandemiyle birlikte neredeyse tüm dünyada kapanmaya gidilmesi, beraberinde ekonomik anlamda da birçok sorunun doğmasına neden olmuştur. Kapanmalardan dolayı bazı sektörler daha fazla etkilenmiş bu da o sektördeki çalışanların gelir kayıplarının artmasına neden olmuştur. Diğer taraftan insanlar arasında da savunmasız sınıfta olan (engelli, etnik azınlık, yaşlı vb.) kesim bu dönemde en fazla etkilenen grubu oluşturmuştur. Bu nedenle COVID-19'un halihazırda var olan gelir eşitsizliğini arttırdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu çalışmada COVID-19 pandemisi ekseninde gelir eşitsizliği incelenmiştir. İlk bölümde tarihsel anlamda pandemilerin yarattığı eşitsizliklere değinilmiştir. İkinci bölümde ise, COVID-19 ve gelir eşitsizliği, COVID-19 döneminde eşitsizliğe neden olan unsurlar ve COVID-19 sonrası özellikle çalışma hayatında dönüşüm incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan Gelir ve Yaşam Koşulu Araştırmaları anketinden 2019, 2020 ve 2021 yılları arasındaki mikro veriler kullanılarak Lojistik Regresyon Analizi yapılmıştır. Analizin sonuçlarına göre, COVID-19 döneminde eğitim seviyesi yüksek olan gruplar ile düşük olan gruplar arasındaki eşitsizlik artmıştır. Yine işverenler ile ücretli çalışanlar arasındaki eşitsizlikte artış meydana gelmiştir. Sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olanlar ile olmayanlar arasındaki eşitsizlikte de küçük de olsa artış söz konusudur. Sektörel olarak baktığımızda da ulaştırma ve konaklama sektöründe çalışanların pandemi döneminde gerekli harcamalarını karşılamada zorlandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that income inequality has increased globally over the last four decades. However, the COVID-19 pandemic, which emerged towards the end of 2019, not only revealed this inequality but also caused it to increase. With the pandemic, almost all of the world went into lockdown, which caused many economic problems. Some sectors have been more affected by the shutdowns, which has led to an increase in the income losses of employees in that sector. On the other hand, the vulnerable class of people (disabled, ethnic minorities, elderly, etc.) has been the most affected group during this period. Therefore, it would not be wrong to say that COVID-19 has increased the already existing income inequality. This study examines income inequality in the context of the COVID-19 pandemic. In the first section, the inequalities caused by pandemics are mentioned historically. In the second section, COVID-19 and income inequality, the factors causing inequality during the COVID-19 period and the transformation in working life after COVID-19 are analyzed. Finally, in the third section, a Logistic Regression Analysis was conducted using micro data from the Income and Living Conditions Survey prepared by the Turkish Statistical Institute for the years 2019, 2020 and 2021. According to the results of the analysis, inequality between groups with higher education levels and groups with lower education levels increased during the COVID19 period. There has also been an increase in inequality between employers and wage earners. There has also been a small increase in inequality between those who are registered with a social security organization and those who are not. In terms of sectors, it was concluded that employees in the transportation and accommodation sectors had difficulty in meeting their necessary expenses during the pandemic.