Taşınmaza bağlı mülkiyet
Ownership dependant on immovable property
  1. Tez No: 831273
  2. Yazar: ZEYNEP YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALÛK NAMİ NOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızın konusunu taşınmaza bağlı mülkiyet kavramı, kurulması, özellikleri ve sona ermesi oluşturmaktadır. Çalışmamızın giriş bölümünde, tarihsel sıralamayla eşyaya bağlı mülkiyet kavramının kanun maddelerine yer verilmiştir. Terime ilişkin temel kavramlar ve terminoloji incelenmiş ve“anataşınmaz”,“bağlı taşınmaz”ve“taşınmaza bağlı mülkiyet”terimlerinin kullanılması önerilmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde taşınmaza bağlı mülkiyete ilişkin temel kavramlar ve eşyaya bağlı mülkiyetin nasıl kurulabileceği incelenmiştir. İkinci bölümde kavramla ilişkili ilkeler, taşınmaza bağlı mülkiyet kurumunun kullanma, yararlanma ve tasarruf yetkilerine etkisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise taşınmaza bağlı mülkiyetin sona erme halleri ele alınmıştır. Çalışmada konuya ilişkin Türk Hukuku kaynakları ve Yargıtay kararlarına başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the concept of“ownership dependant on immovable property”, its establishment, features and termination. In the introductory chapter of our study, the legislation regarding the concept of ownership attached to property is discussed in chronological order. The basic concepts related to the term and terminology are examined and it is suggested to use the terms“main immovable”,“attached immovable”and“ownership dependant on immovable property”. The study consists of three parts. In the first part, the basic concepts related to the ownership dependent on the immovable property as well as the establishment of ownership dependent on immovable property are examined. In the second part, the principles related to the concept in question and the effect of the ownership dependant on immovable property on the rights to use, benefit from and dispose of the property are clarified. In the third part, the termination of the ownership dependent on immovable property is discussed. In the study, Turkish Law sources and Supreme Court rulings were referred.