Kadın voleybolcularda inhibisyon ve mobilizasyon tekniklerinin patlayıcı kuvvet üzerine etkileri
The effects of inhibition and mobilization techniques on explosive force outputs in female volleyball players
  1. Tez No: 831294
  2. Yazar: SAFA İLKİN MERİÇLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Voleybol, içerdiği dikey sıçrama, ileriye sıçrama ve baş üstü top fırlatma gibi patlayıcı kuvvet hareket paternlerini temel alan bir spor branşıdır. Bu araştırma kadın voleybolcularda inhibisyon ve mobilizasyon tekniklerinin patlayıcı kuvvet çıktıları üzerine etkilerini belirlemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya İstanbul'daki bir voleybol takımının 18-27 yaş aralığındaki 13 kadın gönüllü sporcu katılmıştır. Gönüllüler randomize olarak belirlenmiş ve Foam Roller Grubu (FRG, n=7) ve Aktivasyon Grubu (AG, n=6) olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Sporculara uygulanan hareketler hem FRG hem de AG'de voleybolda sürekli kullanılan kas grupları dikkate alınarak seçilmiştir. Foam roller grubu, tek set ve 30 saniyeden oluşan, yumuşak silindir köpük ile gastrocinemius, biceps femoris, TFL (band), Priformis ve latissimus dorsi kas gruplarına yönelik doku uygulanması yapmıştır. Aktivasyon grubu ise; 2 set 20 saniye süren, 4 hareketten oluşan mini band abdüksiyon, swiss ball prone cobra, swsiss ball lying leg ektensiyon, mini band tibialis pull hareketlerini uygulamıştır. Tüm sporculara çalışmadan bir gün önce ölçüm olarak dikey sıçrama (DS), ileriye sıçrama (İS) ve baş üstü top fırlatma (BF) uygulanmıştır. Her iki grup için de FRG ve AG çalışmaları tamamlandıktan sonra patlayıcı kuvvet çıktıları üzerindeki etkilerini belirleyebilmek için ön testte uygulanan DS, İS ve BF tekrar uygulanarak ölçümler kaydedilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmış anlamlı farklılık bulunamamıştır (DS 0.086; İS 0.886; BF 0.174). Fakat İS testinde FRG'de ön-son test ölçümünde ise istatistiksel olarak negatif sonuç bulunmuştur FRG (ön 2,12 ± 0,16; son 1,99 ± 0,14). Sonuç olarak sportif performans öncesi kısa süreli FR ve aktivasyon uygulamalarının yapılmasında herhangi bir sakınca görülmemekle birlikte, sakatlık risklerinin minimalize edilebilmesi için yapılması sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
Volleyball is a sport that is based on explosive force movement patterns such as vertical jump, forward jump and overhead ball throwing. This research aimed to determine the effects of inhibition and mobilization techniques on explosive force outputs in female volleyball players. 13 female volunteer athletes between the ages of 18-27 of a volleyball team in Istanbul participated in the study. Volunteers were randomly assigned and divided into Foam Roller Group (FRG, n=7) and Activation Group (AG, n=6). The movements applied to the athletes were selected taking into account the muscle groups that are constantly used in volleyball in both FRG and AG. The foam roller group performed tissue application for gastrocinemius, biceps femoris, TFL (band), Priformis and latissimus dorsi muscle groups with a single set of 30 seconds soft cylindrical foam. The activation group is applied 2 sets of mini band abduction consisting of 4 movements lasting 20 seconds, swiss ball prone cobra, swsiss ball lying leg extension, mini band tibialis pull movements. All athletes were given vertical jump (VJ), forward jump (FJ) and overhead ball throwing (BT) as measurements one day before training. After the FRG and AG studies were completed for both groups, the measurements were recorded by reapplying the VJ, FJ and BT applied in the preliminary test to determine their effects on the explosive force outputs. Statistical analysis of the study did not reveal any significant difference with SPSS 25.0 program (VJ 0.086; FJ 0.886; BT 0.174). However, in the FJ test, FRG was statistically negative in the pre-post-test measurement, FRG (pre2.12 ± 0.16; last 1.99 ± 0.14). As a result, although there is no harm in performing shortterm FR and activation applications before sports performance, it can be concluded that it is done to minimize the risk of injury