Beden eğitimi ve spor öğretmenliği öğrencilerinin akademik içsel motivasyonları ile lisansüstü eğitime yönelik tutumların incelenmesi
Examination of physical education and sports teaching students' academic internal motivations and attitudes towards graduate education
- Tez No: 831295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER CİVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünde eğitim gören lisans öğrencilerinin akademik içsel motivasyonları ile lisansüstü eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi ve bireysel özellikler açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırmada birden fazla değişken arasında birlikte değişimin varlığını belirlemek amaçlandığından araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütüldü. Çalışma grubunu Trabzon, Ordu ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversiteleri 2022-2023 yılı Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören 233 lisans öğrencisi oluşturdu. Araştırmanın verilerine araştırmacının hazırlamış olduğu Kişisel Bilgi Formu, Akademik İçsel Motivasyon Ölçeği (AİMÖ) ve Lisansüstü Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği (LEYTÖ) aracılığı ile ulaşılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre bilimsel araştırma yapmaya ilgi duyanların (%54,1) ve lisansüstü eğitim yapmak isteyenlerin (58,4) oranlarının çoğunlukta olduğu saptandı. AİMÖ puanı ve LEYTÖ puanı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edildi. Yaş değişkenine göre AİMÖ alt boyutlarından başarı gereksinimi, başarısızlık korkusu ve uzmanlık arasında oluşan farkın ve LEYTÖ alt boyutlarından ilgi ve önem ile arzu ve istek alt boyutları arasında oluşan farkın anlamlı düzeyde olduğu saptandı. Bilimsel araştırma yapmaya ilgi duyma değişkenine göre AİMÖ toplam puan, başarı gereksinimi, sosyal kabul ve uzmanlık alt boyutları ve LEYTÖ alt boyutlarından ilgi ve önem, korku ve kaygı ile arzu ve istek arasında oluşan farkın anlamlı düzeyde olduğu tespit edildi. Lisansüstü eğitim yapmayı düşünme değişkenine göre AİMÖ toplam, başarı gereksinimi, sosyal kabul ve uzmanlık alt boyutları ve LEYTÖ alt boyutlarından ilgi ve önem, korku ve kaygı, ihtiyaç duymama ile arzu ve istek puanları arasında oluşan farkın anlamlı düzeyde olduğu tespit edildi. Sınıf değişkenine göre AİMÖ alt boyutlarından başarısızlık korkusu puanının 1. sınıflarda diğer sınıflara göre anlamlı düzeyde düşük olduğu saptandı. Bilimsel araştırma yapmaya ilgi duyan öğrencilerin AİMÖ toplam puanlarının, başarı gereksinimi, sosyal kabul ve uzmanlık alt boyutlarına ilişkin puanların yüksek olduğu sonucuna ulaşıldı. Yine bu öğrencilerin LEYTÖ korku ve kaygı alt boyut düzeyleri yüksek olduğu tespit edildi. Akademik içsel motivasyonun lisansüstü eğitime yönelik tutumları arasındaki negatif yöndeki ilişkinin temeline bakıldığında lisansüstüne yönelik tutumların daha çok dışsal faktörlerden etkilendiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the academic intrinsic motivations and attitudes towards graduate education of undergraduate students studying in the Department of Physical Education and Sports Education and to evaluate them in terms of individual characteristics. Since the aim of the study was to determine the existence of co-variance among more than one variable, the research was carried out with the relational screening model, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 233 undergraduate students studying at Trabzon, Ordu and Recep Tayyip Erdoğan Universities, Department of Physical Education and Sports Education in 2022-2023. The data of the study were obtained through the Personal Information Form prepared by the researcher, Academic Intrinsic Motivation Scale (AİMÖ) and Attitude towards Graduate Education Scale (LEYTÖ). According to the findings of the study, it was determined that those who were interested in scientific research (54.1 %) and those who wanted to do postgraduate education (58.4) were in the majority. It was determined that there was a significant negative correlation between the ASIME score and the LEYT score. According to the age variable, the difference between the need for success, fear of failure, and expertise from the sub-dimensions of ASIQ, and the difference between the sub-dimensions of interest and importance and desire and desire, which are the sub-dimensions of LEYT, were found to be at a significant level. According to the variable of interest in doing scientific research, the difference between the total score of ASIQ, need for success, social acceptance and expertise sub-dimensions, and interest and importance, fear and anxiety, and desire and desire from the sub-dimensions of LEYT was found to be at a significant level. According to the variable of thinking about doing postgraduate education, it was determined that there was a significant difference between the scores of total ASIQ, need for success, social acceptance and expertise, and interest and importance, fear and anxiety, not needing, and desire and desire from LEYT sub-dimensions. According to the class variable, the fear of failure score, which is one of the sub-dimensions of ASIQ, was found to be significantly lower in the 1st grades compared to the other classes. It was concluded that the students who were interested in scientific research had high scores on the ASIQ total scores, need for achievement, social acceptance and expertise sub-dimensions. Again, it was determined that these students had high levels of LEYTS fear and anxiety sub-dimensions. Considering the basis of the negative relationship between academic intrinsic motivation and attitudes towards graduate education, it is thought that attitudes towards graduate education are mostly influenced by external factors.