Elli yaş ve üzeri bireylerde beslenme alışkanlıkları, uyku kalitesi ve antropometrik ölçümlerin bilişsel işlevler üzerine etkisi
The effect of nutritional habits, sleep quality and anthropometric measurements on cognitive functions in individuals age 50 and over
  1. Tez No: 831301
  2. Yazar: AZİME BAĞCI OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Beslenme ve uyku bireylerin yaşamları için önemli iki unsurdur. Bu çalışma, 50 yaş ve üzerinde olan bireylerin beslenme alışkanlıkları, uyku kaliteleri ve antropometrik ölçümlerinin bilişsel işlevler üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Şubat-Mayıs 2022 tarihleri arasında, Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı tarafından Beslenme ve Diyet Polikliniğine yönlendirilen 50 yaş ve üzerinde olan, 96 (E: %27.1, K: %72.9) bireyin katılımıyla yürütülmüştür. Bu çalışmada veriler, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket formu yardımıyla toplanmıştır. Bireylerin malnütrisyon durumunu saptamak için Mini Beslenme Değerlendirmesi (MNA), uyku kalitelerini saptamak için Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKİ) ve mental sağlığını değerlendirmek için Mini Mental Değerlendirme (MMD) soruları yöneltilmiştir. MNA değerlendirmesine göre beslenme sorunu olmayan, malnütrisyon riski olan ve malnütrisyonlu olan bireylerin oranı sırasıyla; %81.3, %14.5 ve %4.2 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %79.2'si kötü uyku kalitesine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nutrition and sleep are two important elements in the lives of individuals. This study was conducted to examine the effects of eating habits, sleep quality and anthropometric measurements of individuals aged 50 and over on cognitive functions. The study was conducted with the participation of 96 individuals (M: 27.1%, F: 72.9%) aged 50 and over who were referred to the Nutrition and Diet Polyclinic by Bolu İzzet Baysal State Hospital Neurology Department between February and May 2022. In this study, data were collected with the help of a questionnaire using face-to-face interview technique. The Mini Nutritional Assessment (MNA) questions were asked to determine the malnutrition status of the individuals, the Pittsburgh Sleep Quality Scale (PUKI) to determine their sleep quality, and the Mini Mental Assessment (MMD) questions to evaluate their mental health. According to the MNA evaluation, the proportion of individuals who do not have nutritional problems, have malnutrition risk, and have malnutrition are respectively; 81.3%, 14.5% and 4.2%. 79.2% of the participants have poor sleep quality.