Ulusal ve uluslararası güvenlik politikaları temelinde dijitalleşme ve siber güvenlik: Hukuksal ve yönetsel bir değerlendirme
Digitalization and cybersecurity based on national and international security policies: A legal and administrative assessment
  1. Tez No: 831302
  2. Yazar: MEHMET ONUR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin tahminlerin çok uzağında gelişmesi ve kullanım alanının yaygınlaşması ile yaşanan dijital dönüşüm gerçek hayatın normal akışı içerisindeki birçok alanda değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Dijitalleşmenin yaygınlaşması ile ortaya çıkan siber uzay, sadece teknolojinin bileşenlerini barındıran bir kavram olmaktan çıkarak kara, hava, deniz ve uzaydan sonra beşinci muharebe alanı olarak kabul edilmiştir. Tamamen insan eliyle üretilmiş olan ve coğrafi olarak sınırları bulunmayan bu yeni alan beraberinde kendisine özgü, karmaşık ve sonuçları tahmin edilemeyecek boyutlara ulaşabilen tehditleri de getirmiştir. Akıllı telefon teknolojisi ve internet kullanımının yaygınlaşması bilgisayar teknolojisini hemen her an bireylerin yanında taşıyabildiği bir boyuta dönüştürmüş ve sadece bireylerin birbirleri arasındaki ilişkilerini değil aynı zamanda devletle olan ilişkilerini de büyük bir dönüşüme uğratmıştır. Özellikle e-devlet uygulamalarının kullanım alanının artması vatandaşlar ve devlet ile olan ilişkileri de dijital bir hale dönüştürmüştür. Verilerin büyük oranda dijital ortamlarda işlenerek saklandığı, kamu kurumlarının iletişim ve veri akışlarını bilgi ve iletişim teknolojileri ile gerçekleştirdiği, kritik altyapıların ve üretim faaliyetlerinin bilgisayar teknolojileri ile kontrol edildiği ve ülkelerin savunma sistemlerinin yine aynı teknoloji üzerinden geliştirilerek kontrol edildiği günümüzde siber uzayda artan tehditler tüm bu yapıları risk altına sokmaya başlamıştır. Bu bağlamda ülkeler artık ulusal güvenlik politikalarını belirlerken siber güvenlik politikalarının bir milli güvenlik meselesi olduğunun farkında olarak politika belirlemektedirler. Türkiye, siber uzayın güvenliği konusunun erken farkına varan ülkelerden birisi olarak 1990'lı yılların başında siber uzayın düzenlenmesi adına yaptığı yasal düzenlemeler ve 2000'li yıllar itibari ile belirlediği politikalarla birlikte oluşturduğu kurumsal yapılanmalarla siber uzayın güvenliği konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışma kapsamında siber güvenlik ve dijitalleşme kavramları teorik olarak irdelenecek ve Türkiye'nin bu alanın güvenliğinin sağlanması noktasında yaptığı yasal ve yönetsel düzenlemeler incelenerek siber uzaydaki mevcut durumu değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The rapid development and widespread use of information and communication technologies have led to significant changes in many aspects of everyday life, giving rise to digital transformation. The proliferation of digitalization has transformed the concept of cyberspace from simply encompassing the components of technology to being recognized as the fifth domain of warfare, following land, air, sea, and space. This newly created and geographically borderless realm, entirely constructed by humans, has brought about unique and complex threats with potentially unpredictable consequences. The prevalence of smart phone technology and internet usage has transformed computer technology into a dimension that individuals can always carry with them, leading to a significant transformation in interpersonal relationships and interactions with the government. Particularly, the increasing use of e-government applications has digitized the relationships between citizens and the government. In today's world, where data is predominantly processed and stored in digital environments, public institutions communicate and manage data flow through information and communication technologies, critical infrastructures and production activities are controlled by computer technologies, and countries develop and control their defense systems through the same technology, the escalating threats in cyberspace have put all these structures at risk. Consequently, countries now recognize that formulating national security policies involves considering cyber security policies as matters of national security. As one of the countries that early recognized the significance of cyber space security, Türkiye has been working on ensuring the security of cyberspace through legal regulations introduced in the early 1990s and the policies formulated since the 2000s. In this context, this study will theoretically analyze the concepts of cyber security and digitalization and evaluate the current state of cyberspace by examining the legal and administrative regulations implemented by Turkey to ensure the security of this domain.