Etnosentrizm bağlamında tüketici satın alma davranışını etkileyen psikolojik faktörler: Hazır giyim örneği
Psychological factors affecting consumer buying behavior in the context of ethnocentrism: Ready-wear example
- Tez No: 831309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Etnosentrizm, kişinin içinde bulunduğu kültürün özelliklerini sorgulamaya ihtiyaç duymadan kabullenmesi ve kendi kültürel çevresi dışında kalan unsurları tanıma, araştırma veya inceleme çabasına girişmeden reddetmesidir. Bu açıdan bakıldığında tüketiciler kendi kültürel değer yargılarına göre satın alma davranışında bulunmaktadır denilebilir. Ancak bu durum tüketicilerin eğitim seviyeleri, gelir durumları ve tecrübelerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Değişen pazarlama ortamında tüketiciyi etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Tüketiciler beklentilerinin karşılanmasını isterken, bu beklentileri sürekli değişmekte ve farklı etkenlerden etkilenmektedir. Etnosentrizm kavramı da tüketicinin satın alma sürecinde ürün veya hizmete karşı tercihini etkileyen ve göz ardı edilemeyecek bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketicilerin hazır giyim tercihlerinde ve satın almalarında da etnosentrizm düzeyleri etkili olmaktadır. Çalışmada tüketicilerin etnosentrizm düzeyleri üzerinden hazır giyim tercihlerinin nasıl etkilendiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmada etnosentrizm etkeninin tüketicinin hazır giyim tercihine olan etkisi ele alınmış, 16 yaş ve üzeri hazır giyim alışverişi yapan katılımcılara yönelik bir anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ethnocentrism is the acceptance of the characteristics of the cells in which one lives without needing to question them, and the rejection of elements outside of their own cultural environment without attempting to recognize, research or examine them. It can be said that these broad tissue structures are in purchasing behavior according to their own cultural value judgments. However, this situation shows changes depending on their education level, income and experience. There are many factors affecting the consumer in the changing marketing environment. While consumers want their expectations to be met, these expectations are constantly changing and are affected by different factors. The concept of ethnocentrism also emerges as a factor that cannot be ignored and affects the consumer's preference for a product or service in the purchasing process. Ethnocentrism levels are also effective in consumers ready-to-wear preferences and purchases. In the study, it has been tried to reveal how ready-made clothing preferences of consumers are affected by their etnocentrismlevels. In the study, the effect of the ethnocentrism factor on the consumer's ready-to-wear preference was discussed, and a survey was conducted for the participants who were 16 years old and over who shopped for ready-to-wear.