Using the internet as a tool to learn english: Turkish EFL learners' perspectives
İngilizce öğrenmek için interneti araç olarak kullanma: İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin bakış açıları
- Tez No: 831324
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BETÜL TOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son yıllarda, İngilizce Dil Öğretimi (ELT) derslerinde geleneksel öğretim yöntemleri internet destekli öğretimle birleştirilmiştir. İnternetin bir dil öğrenme aracı olarak rolü birçok eğitim ortamında tanınmıştır. Bu çalışma, İngilizce öğrenimi alan Türk öğrencilerin İngilizce öğrenme ve pratiği yapmak için interneti kullanma alışkanlıklarını ve internet destekli dil öğrenimi konusundaki bakış açılarını araştırmayı amaçlamıştır. Veriler, İstanbul'daki üniversitelerden öğrenciler de dahil olmak üzere İngilizce öğrenimi gören 109 Türk öğrenciden toplanmıştır. Bu öğrenciler arasında 66 kadın ve 43 erkek bulunmaktadır ve bu öğrencilere, internetle ilgili 30 ifadeyi içeren, iki ayrı bölümden oluşan 5 puanlık bir Likert ölçeği anketi verilmiştir. Katılımcılar, bu ifadelerle mevcut görüş düzeylerini belirtmişlerdir. Bulgular, katılımcıların İnterneti dil öğrenme amaçları için kullanma konusundaki algılarının genellikle olumlu olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonucu, İngilizce öğrenimi alan Türk öğrencilerin İnternet üzerinden dil sistemlerini ve alıcı-üretici dil kabiliyetlerini farklı derecelerde uygulama eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçların İnternetin eğitimde bir dil öğrenme aracı olarak kullanımıyla ilgili mevcut araştırmalara katkıda bulunduğu görülmektedir, ancak daha derinlemesine bir araştırmaya hala ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, traditional teaching methods in ELT classes have been integrated with internet-assisted teaching. The role of the Internet as a language-learning tool has been recognized in many educational environments. This study wanted to explore Turkish EFL learners' habits of using the internet to learn and practice English along with their perspectives on internet-assisted language learning. The data were collected from 109 Turkish EFL learners from Private Üsküdar Bağlarbaşı Secondary School, BA, MA, and Ph.D. students from the universities in Istanbul as 66 females and 43 males, who were provided with a 5-point Likert scale questionnaire which consisted of 30 statements regarding the internet in two separate sections. Participants showed their level of agreement with these statements. The findings demonstrate that the perceptions of the participants towards the use of the Internet for language learning purposes were mostly positive. The outcome of the research reveals that Turkish EFL learners tend to practice language systems, and receptive-productive language skills through the Internet to different extents. The results appear to have contributed to current research on the use of the Internet as an educational language learning tool while more in-depth exploration is still needed.