Örgütsel söylenti ve dedikoduya yönelik öğretmen görüşleri
Teacher opinions on organizational rumor and gossip
- Tez No: 831325
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İletişim, insanlığın var olduğu günden beri önemini korumaktadır. İnsanların barış ve huzur içerisinde yaşayabilmesi, ortak amaçlar doğrultusunda birleşebilmeleri ve örgütlerde işbirliği içinde başarıya ulaşabilmeleri sağlıklı iletişim kurabilmeleriyle mümkündür. Sağlıklı iletişimin kurulamadığı durumlarda söylenti ve dedikodular yaşanmaktadır. Söylenti ve dedikoduların olumsuz sonuçlara yol açabileceği yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Öğretmenlerin görüşlerinin alındığı daha önceki tez çalışmalarında çoğunlukla nicel araştırma yöntemlerinin tercih edildiği görülmüştür. Bu nedenle örgütsel söylenti ve dedikoduya yönelik öğretmenlerin görüşlerini derinlemesine incelemeyi amaçlayan bu çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu Milli Eğitim Bakanlığında görevli 15 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formuyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Öğretmenler söylenti kavramını çoğunlukla kesinliği belli olmayan, kulaktan kulağa yayılan asılsız bilgiler olarak tanımlamışlardır. Dedikodu kavramını ise kulaktan kulağa yayılan, kesinliği olmayan, başkalarının arkalarından konuşulan olumsuz konuşmalar olarak tanımlamışlardır. Öğretmenler söylenti ve dedikoduların merak, çekememezlik, kıskançlık, başkalarının hayatlarını araştırmaktan hoşlanma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıktığını belirtmişlerdir. Söylenti ve dedikoduların örgütlerde güvensizlik, ilişkilerin bozulması, gruplaşmaların artması, çatışmaların artması ve verimin düşmesi gibi kötü sonuçlara neden olacağı belirtilmiştir. Örgütlerde dedikodu ve söylentilerin önlenebilmesi için; birlikte vakit geçirilebilecek etkinliklerin düzenlenmesi, kişilerin açık ve net olması, sağlıklı iletişimin kurulması, kuralların açık, net bir şekilde belirlenmesi ve herkese eşit uygulanması, dedikodu ve söylentilerin zararlarına yönelik bilinçlendirici eğitimlerin verilmesi gerektiği gibi önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Communication maintains its importance since the day of existence of humanity. It is possible for people to live in peace and tranquility, to unite in line with common goals, and to achieve success in cooperation in organizations with healthy communication. In cases where healthy communication cannot be established, rumors and gossip are experienced. Studies have shown that rumors and gossip can lead to negative results. It has been observed that in previous thesis studies in which teachers' opinions were taken, quantitative research methods were mostly preferred. For this reason, in this study, which aims to examine teachers' opinions about organizational rumor and gossip in depth, qualitative research method was preferred and the phenomenology pattern, one of the qualitative research methods, was used in the study. The working group consists of 15 teachers working in the Ministry of National Education. The data were obtained with a semi-structured interview form. Descriptive analysis was used in the analysis of the data. Teachers defined the concept of rumor as unfounded information that is mostly uncertain and spread from ear to ear. They defined the concept of gossip as negative conversations that spread from ear to ear, are not certain, and are talked about behind others' backs. Teachers stated that rumors and gossip arose due to reasons such as curiosity, envy, jealousy, and liking to investigate the lives of others. It has been stated that rumors and gossip will cause distrust in organizations, deterioration of relations, increase in groupings, increase in conflicts and decrease in productivity. In order to prevent gossip and rumors in organizations; They made suggestions such as organizing events where people can spend time together, people being open and open, healthy communication should be established, rules being determined clearly and applied equally to everyone, and awareness-raising training should be given regarding the harms of gossip and rumors.