Yüz bölgesi yaralanmalarında yüzde sabit iz ve basit tıbbi müdahale kavramlarının değerlendirilmesi
Evaluation of permanent scar on the face and simple medical intervention concepts in facial region injuries
- Tez No: 831357
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUNAY YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Travma sonrası yapılan adli tıbbi değerlendirmelerde; yüz bölgesinde yer alan yaralanmaların basit tıbbi müdahale ve yüzde sabit iz açısından değerlendirilmesi konusunda farklı uygulamalar mevcuttur. Bu çalışmada, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na müracaat eden ve yapılan muayenelerinde yüz bölgesinde yaralanma saptanan olgular hakkında düzenlenen adli rapor verileri incelenerek, yüzde sabit iz ve basit tıbbi müdahale değerlendirmelerinde uygulamada yaşanan farklılıklara dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2012-31.12.2021 tarihleri arasında Anabilim Dalımızda yüzde sabit iz muayenesi yapılarak yüzde sabit iz açısından sonuç verilen 226 olgu geriye dönük olarak, demografik veriler, eylem ve olay türleri, lezyon türleri, sayısı, lokalizasyonu, rengi, seviyesi, seyri, uzunluğu, uygulanan tıbbi girişim, yaralanmanın basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif olup olmadığı ve yüzde sabit iz niteliğinde olup olmadığı açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Anabilim Dalımızda on yıllık süre içerisinde muayenesi yapılarak yüzde sabit iz açısından sonuç verilen olgular, tüm olguların %5,5'ini oluşturmaktadır. Olguların %83,6'sını kadınlar, %16,4'ünü erkekler oluşturmakta olup ortalama yaş 33,1±13,96 olarak bulunmuştur. Olguların %63,7'sini kapsayan ve yaralanmanın basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif olmadığı kararı verilen olguların %40,3'ünde yaralanmanın yüzde sabit iz niteliğinde olduğu, yine olguların %36,3'ünü kapsayan ve yaralanmanın basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif olduğu kararı verilen olguların %8,5'inde yaralanmanın yüzde sabit iz niteliğinde olduğu tespit edilmiştir. Tüm olgular açısından bakıldığında ise olguların %3,1'inde yaralanmanın basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif ve yüzde sabit iz niteliğinde olduğu kararı verildiği saptanmıştır. Sonuç: Adli Tıp uygulamalarında farklı görüşlerin ortaya çıkmasına yol açan ve yaralanmanın hem yüzde sabit iz niteliğinde hem de basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif olduğu kararına varılan olgular, çalışmamızda ve yapılan diğer çalışmalarda, %0,98 ile %9,3 arasında değişen bir oranı kapsamaktadır. Yüz bölgesinde yaralanması olan ve yüzde sabit iz değerlendirmesinin altı ay sonra yapılması gereken tüm olgular için“basit tıbbi müdahale kararı açısından yüzde sabit iz değerlendirmesinin sonucunun beklenmesi”hukuki süreçte gecikmelere yol açacaktır. Bu nedenle, basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilir ölçüde hafif yaralanması olan olguların, yaralanma tarihinde bu şekilde raporlanması ve yüzde sabit iz değerlendirmesi açısından beklenmesi gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In medicolegal evaluations performed after trauma, there are different practices regarding the evaluation of facial injuries in terms of simple medical intervention and permanent scar on the face. The aim of this study was to draw attention to the differences in practice in the evaluation of permanent scar on the face and simple medical intervention by examining the forensic report data of the cases who applied to Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine and were found to have facial injuries. Materials and Methods: 226 cases who were examined in our department between 01.01.2012 and 31.12.2021, given a result in terms of permanent scar on the face were retrospectively evaluated in terms of demographic data, types of actions and events, types of lesions, number, localization, color, level relative to skin, course, length, medical intervention applied, whether the injury was mild enough to be resolved with a simple medical intervention and whether there was a permanent scar on the face. Results: The cases who were examined in our department within a period of ten years and given results in terms of permanent scar on the face constitute 5.5% of all cases. 83.6% of the cases were females and 16.4% were males and the mean age was 33.1±13.96 years. In 40.3% of the cases whose injuries were not mild enough to be treated with a simple medical intervention (63.7%), it was determined that the injury was permanent scar on the face. In 8.5% of the cases whose injuries were mild enough to be treated with a simple medical intervention (36.3%), it was determined that the injury was permanent scar on the face. In 3.1% of all cases, it was determined that the injury was mild enough to be treated with a simple medical intervention and had a permanent scar on the face. Conclusion: In our study and other studies, the rate of cases whose injuries are both permanent scar on the face and mild enough to be treated with a simple medical intervention, which leads to different opinions in forensic medicine practices, varies between 0.98% and 9.3%.“Waiting for the result of permanent scar on the face evaluation for the decision of simple medical intervention”for all cases with facial injuries that need to be evaluated after six months will lead to delays in the legal process. For this reason, we believe that cases with mild injuries that can be resolved with a simple medical intervention should be reported as such on the date of injury and waited for permanent scar on the face evaluation.