50 yaş üstü diz ağrısı olan bireylerin risk faktörlerinin ve tedavi uyumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors and treatment compliance of individuals over 50 years of age with knee pain
  1. Tez No: 831358
  2. Yazar: YELDA ÇETİN MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Diz ağrısı özellikler ileri yaş bireylerde oldukça sık görülen ve yaşamsal faaliyetleri olumsuz etkileyerek hayat kalitesini düşürebilen bir kas-iskelet sistemi problemidir. Diz ağrısına neden olabilecek risk faktörlerinin belirlenmesi diz ağrısının önlenmesi ve etkin tedavisi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı 50 yaş üstü bireylerde diz ağrısına ya da ağrının daha fazla hissedilmesine sebep olabilecek risk faktörlerinin ve 1. basamakta diz ağrısı ile başvuran hastalarının verilen tedaviye uyumlarının belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: İstanbul PTT evleri aile sağlığı merkezine başvuran 50 yaş üstü hastalara diz ağrısı ve sebep olabilecek risk faktörleri ile ilgili sorular içeren anket formu sorularak kaydedildi. Hastaların yaş, cinsiyet, beden kitle indeksi (BKİ), meslek, geçirilmiş travma öyküsü, depresyon ve ek hastalık varlığı gibi verileri diz ağrısı olan ve olmayan hastalarda karşılaştırılarak diz ağrısına neden olabilecek risk faktörleri araştırıldı. Diz ağrısı nedeniyle farmakolojik tedavi ve egzersiz tedavisi verilen hastaların tedaviye uyumları ve tedavi sonrasına etkileri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 257 kadın 143 erkek toplam 400 hasta katıldı. Hastaların ortalama yaşı 59.9 (50-89)'du. 200 hastada diz ağrısı mevcutken 200 hastada diz ağrısı mevcut değildi. İleri yaş, kadın cinsiyet, yüksek BMI, meslek (diz eklemine yüklenmeye sebep olan çalışma şartları), sigara kullanımı, günlük çıkılan kat sayısının fazla olması, geçirilmiş diz travması ya da yaralanması olması, depresyon ve hipertansiyon varlığının diz ağrısı için bağımsız risk faktörleri olduğu belirlendi. Hastaların tedavi uyumları ile ağrı iyileşmesi arasında anlamlı fark saptanmazken düzenli egzersiz yapan hastalarda iyileşmenin daha iyi olduğu görüldü. Sonuç: Yaş, kadın cinsiyet, obezite, ağır meslek, sigara, geçirilmiş travma, depresyon ve hipertansiyon diz ağrısı için bağımsız risk faktörleridir. Diz ağrısının önlenmesi ve tedavisinde düzeltilebilir risk faktörlerinin göz önüne alınması önemlidir. Düzenli egzersiz ile kas kuvvetinin artırılması diz ağrısının iyileştirilmesine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Aim and Purpose: Knee pain is a common musculoskeletal system problem in older individuals and can negatively affect vital activities and reduce the quality of life. Identifying risk factors that may cause knee pain is important for the prevention and effective treatment of knee pain. The aim of this study is to determine the risk factors that may cause knee pain or increased pain in individuals over 50 years of age and the compliance of patients presenting with knee pain in primary care to the treatment given. Materials and Method: Patients over the age of 50 who applied to Istanbul PTT Evleri Family Health Center were recorded by asking a survey form containing questions about knee pain and possible risk factors. Risk factors that may cause knee pain were investigated by comparing patients' data such as age, gender, body mass index (BMI), occupation, previous trauma history, depression and presence of comorbidities between patients with and without knee pain. The compliance of patients who were given pharmacological treatment and exercise therapy for knee pain and their effects after treatment were evaluated. Results: A total of 400 patients, 257 women and 143 men, participated in the study. The average age of the patients was 59.9 (50-89) years. While 200 patients had knee pain, 200 patients did not have knee pain. It was determined that older age, female gender, high BMI, occupation (working conditions that put stress on the knee joint), smoking, the number of floors climbed per day, previous knee trauma or injury, the presence of depression and hypertension were independent risk factors for knee pain. While no significant difference was found between patients' treatment compliance and pain relief, healing was observed to be better in patients who exercised regularly. Conclusion: Age, female gender, obesity, heavy occupation, smoking, previous trauma, depression and hypertension are independent risk factors for knee pain. It is important to consider modifiable risk factors in the prevention and treatment of knee pain. Increasing muscle strength through regular exercise contributes to the improvement of knee pain.