FinTech governance and its economic implications: The case of Türkiye
FinTech yönetişimi ve ekonomik etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 831367
  2. Yazar: ADNAN MAMOUN ALKADERI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Teknolojik gelişmeler, finansal hizmetler yoluyla gelecekteki büyümede kilit bir faktör haline geldi. Devlet kurumları da FinTech meydan okumasına ilk yanıt verenler arasındaydı. Sonuç olarak, ulusal rekabet edebilirlik fırsatlarını geliştirmek ve finansal teknolojilerin yaygın kullanımından kaynaklanan riski sınırlamak için yeni bir düzenleyici araç olan düzenleyici sanal alanı icat ettiler. Türkiye ekonomisi, güçlü bir finansal sisteme sahip, gelişmekte olan en iyi piyasa ekonomilerinden biridir. Bu, ülke ekonomisini iyileştirmek için finansal teknolojiyi kullanma şansı sunuyor. Türkiye'de finansal teknoloji konusu birçok çalışmanın odak noktası olmasına rağmen, finansal teknolojinin ekonomiye etkileri yoluyla katkılarını analiz eden araştırmalar hala nadirdir. Bu çalışmada finansal teknolojinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisini inceledik. Çalışma, Türkiye'de olduğu gibi dünyadaki finansal teknoloji sektörünün gelişiminin ayrıntılı bir incelemesini sunarken, 2010-2021 döneminde Türkiye'de FinTech'in ekonomik büyümeyi, finansal istikrarı ve finansal kapsayıcılığı nasıl etkilediğinin ekonometrik bir analizini yaptı. Araştırma problemini betimlemek, probleme ilişkin verileri analiz etmek ve araştırma problemine çözüm bulmak için betimsel analitik yaklaşım kullanılmıştır. Bu çalışma, 2008 küresel mali krizinden sonra FinTech'e daha fazla vurgu yaptıklarında, FinTech ve düzenlemelerdeki köklü değişikliklerin ve Türkiye'de artan inovasyona uyumun gerçekleştiğini ortaya koydu. Genel olarak, incelenen dönemde finansal teknolojinin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumlu etkisi sonucuna varılmıştır. Mevcut çalışma, finansal teknolojinin bankacılık üzerindeki etkisini ele almıştır, bu nedenle finansal teknolojinin bankacılık dışı sektörler üzerindeki etkisinin gelecekteki çalışmalarda ele alınabileceği önerilmektedir. Ayrıca, finansal teknoloji yönetişimi ve ekonomilerini nasıl etkilediği konusunda Türkiye ile gelişmiş ülkeler arasında bir karşılaştırma da yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Technological developments have become a key factor in future growth through financial services. Governments were among the early respondents to the financial technology challenge. As a result, they have created a new tool for the regulatory sandbox, to improve local competitiveness opportunities and stem the risk of the widespread use of financial technologies. The Turkish economy is one of the top emerging economies with a robust financial system. This offers the chance to use financial technology to develop the country's economy. Research analyzing the contributions of financial technology to the economy through its influences is still uncommon, even though the topic of financial technology has been the focus of several studies in Türkiye. In this study, we investigated the influence of financial technology on the Turkish economy. The study provided a deep review of the development of the financial technology sector around the world as in Türkiye and provided an econometric analysis of how FinTech has affected economic growth, financial stability, and financial inclusion in Türkiye during the period between 2010-2021. The descriptive analytical approach has been used to describe the research problem, analyze the data related to it, and come up with a solution to the research problem. This study found that profound changes in FinTech and regulations and compliance with growing innovation in Türkiye occurred when they emphasized more FinTech afterward the 2008 financial crisis. In general, concluded the positive impact of financial technology on the Turkish economy during the studied period. The current study dealt with the impact of financial technology on banking, therefore, it is suggested to study the impact of financial technology on the non-banking sectors could be addressed in future studies. Moreover, a comparison between Türkiye and developed countries regarding financial technology governance and how it affected their economies should be studied as well.