Finansal teknoloji şirketlerinde sürdürülebilirlik faaliyetlerinin finansal performans üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of sustainability practices on the financial performance of fintech companies
  1. Tez No: 964977
  2. Yazar: AYYÜCE YALIN MERSİNPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde işletmelerin sürdürülebilirlik ve finansal performans arasındaki ilişkisi Çevresel, Sosyal ve Yönetişimsel (ÇSY) gibi finansal olmayan ölçütler üzerinden değerlendirerek de açıklanabilmektedir. İşletmeler sürdürülebilirlik göstergelerini kullanarak hem paydaşlarına hem de kendi iç işleyişlerinde sürdürülebilirlik konusunda şeffaflık sağlayan iş modellerini sunabilmektedir. Yatırımcılar, yatırım kararlarında ihtiyaç duydukları finansal ve finansal olmayan bilgileri sürdürülebilirlik raporlarından elde ederek daha etkili kararlar alabilmektedirler. Yatırımcılar açısından ÇSY kriterleri, uzun vadeli planlama yapma ve getilerini korumak amacıyla risklerden kaçınmak konusunda önemli bir alan oluşturmuştur. Finansal teknoloji şirketlerinin (FinTek) finansal performansı ve ÇSY performansları ilişkisine yönelik yapılan çalışmalarda fikir birliğine varılamamıştır. Çalışma alanın yeni olması ve veri temininde yaşanan zorluklardan dolayı az sayıda çalışma olduğu ve bir çalışma boşluğunun olduğu görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı FinTek'lerin sürdürülebilirlik göstergeleri olarak adlandırılan ÇSY performanslarının finansal performanslarını nasıl etkilediğini incelemektir. Bu sayede, FinTek'lerin hızla büyüdüğü bir dönemde sürdürülebilirlik ve finansal başarı arasındaki ilişkiyi vurgulamak, iş dünyası, politika yapıcılar ve akademisyenler gibi paydaşlar için değerli bilgiler sunmak büyük önem taşımaktadır. Çalışma 2018-2024 tarihleri arasında ÇSY verilerine sahip Almanya, Amerika, Avusturalya, Brezilya, Çin, Fransa, Holanda, İsviçre ve İngiltere ülkelerinden olmak üzere17 FinTek firması incelenmiştir. Analizde finansal performans göstergeleri olarak muhasebe temelli aktif karlılık oranı ve piyasa temelli Tobin's Q oranları, sürdürülebilirlik göstergeleri olarak ÇSY kombine skor, Ç, S ve Y skorları kullanılarak sekiz model tahmin edilmiştir. Panel standart hatalarını düzelten dirençli tahminci kullanılarak elde edilen tahmin sonuçlarında ÇSY kombine skorun ve sosyal skorun aktif karlılık ve TQ'nun üzerinde pozitif etkisi tespit edilirken, yönetişimsel skorun TQ üzerinde pozitif etkisi olduğu ancak aktif karlılık üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the relationship between business sustainability and financial performance can also be explained by evaluating it through non-financial metrics such as Environmental, Social, and Governance (ESG) criteria, which are considered non-financial data. Businesses can use sustainability indicators to offer business models that ensure transparency regarding sustainability to their stakeholders and themselves. Conversely, investors can acess the necessary financial and non-financial data and information for their investment decisions from sustainability reports, which influences their investment decisions. For investors, ESG criteria have provided a space for long-term planning and risk mitigation for returns. The relationship between the financial performance and ESG performance of FinTechs presents mixed results in the literature and no consensus has been reached. Due to the newness of the field and the challenge in obtaining data, there are only a few studies, indicating a gap in the research. The primary aim of this study is to examine how the ESG performance, referred to as sustainability indicators, affect the financial performance of Financial Technology companies. By doing so, highlighting the relationship between sustainability and financial success during a period of rapid growth for FinTechs provides valuable insights for stakeholders such as businesses, policymakers and academics. The study consist of 17 FinTech companies from countries including Avustralia, Brazil, China, England, Sweden, the United States, Neterlands and France with available ESG data from 2018 to 2024. The analysis includes eight models where accounting-based return on assets (ROA) and market based Tobin's Q ratios (TQ) are used as financial indicators, and combined ESG score, as well as individual E, S and G scores are used as sustainability indicators. The analysis was conducted by using a robust estimator Panel Corrected Standard Errors. In the analysis findings, the ESG combined score and the social score have a positive impact on both ROA and TQ. While the G score has a positive impact on TQ, its effect on ROA is not statistically significant.