Çekte ciro kavramı ve türleri
Concept and types of endorsement in check
  1. Tez No: 831377
  2. Yazar: KAAN MERT BAYDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAMİD OĞUZHAN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kambiyo senetleri arasında yer alan çeklerin, dünyada ve özellikle de ülkemizde kullanım alanı oldukça geniştir. Ekonomimiz bakımından azımsanamayacak kadar önemli bir piyasaya sahip olan çeklerin, hukuki ve iktisadi güvenilirliğinin artırılması adına yapılan hukuki değişiklikler dikkat çekmektedir. İşbu gelişmeler neticesinde de yıldan yıla bankalara ibraz edilen çeklerin ve çek tutarlarının arttığı; hakkında karşılıksızdır işlemi yapılan çeklerin miktarında ise azalma olduğu görülmektedir. Ekonomik hayatın önemli araçları arasında yer alan çeklerin, gelişen ve değişen teknolojisi karşısında güncelliğini, güvenilirliğini ve kullanışlılığını koruyabilmesi adına elektronik ortamda çek düzenlenebilmesi gündeme gelmektedir. Bu noktada elektronik çekler açısından bazı ülkelerde hukuki düzenlemeler yapılmakta ise de ülkemizde henüz yasal zeminde bir elektronik çek kavramından söz etmek mümkün değildir. Nihayetinde çeklerin tedavüle çıkarılması ile tedavüle çıkarılmış çeklerin takip eden devirleri noktasında ciro kavramının önemi izahtan varestedir. Bu nedenle de eserimizde: çeklerde ciro kavramının tarihsel gelişimi çerçevesinde çeşitli özellikleri ele alınacak, uygulamada sebep olduğu sair problemler göz önüne alınmak suretiyle ciro kavramı ve türleri ile ayrıca kanun tasarısı hazırlanan ancak henüz kanunlaşmamış elektronik çekler bakımından ciro kavramı incelenecek olup; bu incelemelerde bilimsel eserlerden, yargı kararlarından ve doktrinden faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Check which is calling as one of the bills of exchange, have widely using in the world and especially in our country. In our economy, checks have wide and big market, that's why economic and legal regulations are made which is intended to make checks more trustable in legally and economically. As it seems result, checks have more amount in the market and more presentement to the banks; in the other hand returned checks are declining year to year too. Checks which are important instrument for the economy, must preserve trustabilty, actuality and usefulness despite technological developments and changes therefore electronic check notion is appearing. At this point in the many countries, electronic check regulations are making in process. Nevertheless in our country have made a law proposal about it which couldn't enacted yet. Eventually notion of endorsement is quite important in put into circulation of checks and also cession of checks in this circulation. Therefore at this treatise, will analyze some features of endorsement on checks with historical process and also endorsement of checks and types of checks will be analysed with practical problems which are common in practise; besides that endorsement of electronic checks will be examined too with treatises, adjudications and doctrine.