Optimization of nanocomposites production with SLA 3d printer
SLA 3b yazıcı ile nanokompozıt üretiminin optimizasyonu
  1. Tez No: 831402
  2. Yazar: AMENAH ABDULRAZZAQ IBRAHIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
3B baskı veya eklemeli üretim, bir CAD modelinden veya dijital bir 3B modelden herhangi bir şekil veya geometride üç boyutlu katı nesneler oluşturma işlemidir. Ürün kalitesi ve performansı üzerindeki önemli etkisinden dolayı 3B yazıcılar ile üretilen parçaların yüzey pürüzlülük ve sertlik testi 3B baskı işleminde önemli faktörlerden biridir. Bu araştırmanın ana hedefi, Box-Behnken ve Taguchi Yöntemi gibi deney tasarımı yöntemlerini kullanarak yüzey pürüzlülüğünü en aza indirmek ve nesnenin sertliğini en üst düzeye çıkarmak için SLA 3B yazıcıda girdi parametrelerinin optimal yapısını bulmaktır. Kürlenme süresi, baskı hızı ve reçine ile karıştırılan nanoparçacık oranı ile üç seviyeli üç bağımsız parametre ile deney tasarımı yapılmıştır. Bir 3B yazıcı ile üretilen parçanın mekanik özelliğini geliştirmek için nanokil nanoparçacıkları reçine ile karıştırmanın amacı, birçok farklı alandaki uygulamalar için çok önemlidir. Tepki Yüzey Metodu (TYM) sonuçlarına göre, minimum pürüzlülük elde etmek için en uygun girdi parametreleri sırasıyla; kürleşme süresi 3 s, tabla hızı 50 mm/s ve nanoparçacık oranı %1'dir. Maksimum sertlik elde etmek için en uygun giriş parametreleri kürleşme süresi 5 s, table hızı 100 mm/s ve nanoparçacık oranı %1'dir. Ayrıca, iki yanıt yüzeyi için gri ilişki analizi, hangi parametrelerin optimal deney koşulları olduğunu bulmak için kullanılmıştır. Deney 2'nin en yüksek gri ilişkisel derece değerine sahip olduğu bulunmuştur. 2 numaralı deney için parametreler kürleşme süresi 5 s, table hızı 100 mm/s, ve nanoparçacık oranı %1'dir.
Özet (Çeviri)
3D printing is a revolutionary technology that has transformed the manufacturing industry. It is a process of creating three-dimensional objects from a CAD model or a digital 3D model using additive manufacturing technology. The surface roughness and hardness test of the parts produced using the 3D printer is one of the most important factors that greatly affect the quality of the product. The major target of this research is to find optimal values of input parameters in 3D SLA printer to minimize the surface roughness and maximize the hardness of the object using methods of experiment design such as Box-Behnken and Taguchi Method which is done with three independent parameters with three levels. The parameters are cure time, printing speed, and the weight ratio of nanoparticle mixed with the standard resin. The purpose of mixing nano clay nanoparticles with resin to improve the mechanical property of a 3D printed object is important to used in many applications. Based on the results of Response Surface Method (RSM), the optimal input parameters to obtain minimum roughness are cure time 3 s, platform speed 50 mm/s and the nanoparticle ratio %1 and the optimal input parameters to obtain maximum hardness are cure time 5 s, platform speed 100 mm/s and the nanoparticle ratio %1. In addition, the grey relation analysis for two response surface is used to find the optimal experiment conditions. It was found that the experiment 2 has the highest value of grey relational grade. The parameters of experiment number 2 is cure time is 5 s, platform speed 100 mm/s, added nanoparticle ratio % 1.