Ephedra major (HUM) bitkisi ve ekstraktlarının adli amaçlı genetik kimliklendirilmesi
Genetic identification of Ephedra major plant and extracts for forensic purposes
- Tez No: 988297
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Botanik, Forensic Medicine, Genetics, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'de doğal olarak yayılış gösteren ve efedrin alkaloidi içeren Ephedra major (Hum) türü ile olası ekstraktlarının, DNA üzerinde bulunan basit dizi tekrarları (Simple Sequence Repeats-SSR) kullanılarak adli amaçlı genetik kimliklendirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen araştırma, literatürde bu alanda yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. 10 polimorfik SSR lokusu kullanılarak yöntemin optimizasyonu ve validasyonu yapılmış olup, elde edilen sonuçlar geliştirilen yöntemin yüksek ayırt etme gücüne (%99,72) sahip olduğunu ve düşük DNA konsantrasyonlarında (10 pg/µl) dahi güvenilir analiz yapılabileceğini göstermiştir. Yöntemin sunduğu polimorfizm düzeyi, E. major bireylerinin ayrımında güçlü bir araç olduğunu ortaya koymakta ve adli bilimlerde kullanılabilirliğini desteklemektedir. Ayrıca, metanol ekstraksiyonu ile elde edilen bitki kaynaklı ürünün tam profil olarak kimliklendirilmesi, yalnızca bitki materyalinin değil ondan üretilmiş ürünlerin de menşei tayininde yöntemin etkin biçimde kullanılabileceğini göstermiştir. Bu yönüyle, araştırma kontrole tabi maddelerle mücadelede adli bilimlere önemli katkılar sunmakta ve Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu'nun (International Narcotics Control Board-INCB) 2023 ve 2024 Öncüller raporlarında vurgulanan, efedrin gibi öncül maddelerin başlangıç materyalinin belirlenmesine yönelik adli profil analizleriyle örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to establish the forensic genetic identification of Ephedra major (Hum), a species naturally occurring in Turkey and containing the alkaloid ephedrine, as well as its potential extracts, using Simple Sequence Repeats (SSRs) on genomic DNA. This research represents the first report in the literature addressing this specific application. Ten polymorphic SSR loci were employed for method optimization and validation. The results demonstrated that the developed protocol exhibits a high discriminatory power (99.72%) and enables reliable genotyping even at low DNA concentrations (10 pg/µl). The observed polymorphism provides a robust tool for individual differentiation of E. major specimens, supporting its applicability in forensic investigations. Moreover, the complete genetic profiling of plant-derived products obtained via methanol extraction indicates that the method can effectively determine the origin not only of raw plant material but also of derived products. Collectively, these findings contribute substantially to forensic science in the context of controlled substance monitoring and are consistent with the emphasis of the United Nations International Narcotics Control Board (INCB) 2023 and 2024 Precursor Reports on the forensic profiling of precursor materials such as ephedrine.