Fizik öğretmen adaylarının fizik öğretme kaygılarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of physics teacher's physics teaching concerns in terms of different variables
  1. Tez No: 831439
  2. Yazar: ASIM GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TÜRKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, fizik öğretmen adaylarının fizik öğretme kaygı düzeylerinin farklı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu; Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fizik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinden 51 kişi ile Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 1., 2., 3. ve 4. Sınıf A ve B şubesi öğrencilerinden 187 kişi oluşturmaktadır. Peker, M. (2006) tarafından geliştirilen matematik öğretmeye yönelik kaygı ölçeği, fizik öğretmeye yönelik kaygı ölçeğine uyarlanmıştır. Bu uyarlanarak hazırlanan fizik öğretmeye yönelik kaygı ölçeği 16 sorudan oluşan 4 faktörlü bir ölçektir. Ölçekten elde edilen fizik öğretme kaygısına bağlı puanlar ve kişisel bilgi formundan elde edilen bilgiler ile incelenen değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of examining the levels of physics teaching anxiety among prospective physics teachers with respect to various variables. The sample group of the research consisted of 51 students from the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades studying in the Department of Physics Education, within the Mathematics and Science Education Main Branch of the Faculty of Education at Necmettin Erbakan University. Additionally, 187 students from the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades in A and B classes, who were studying in the Department of Science Education, within the Mathematics and Science Education Main Branch of the Faculty of Education at Necmettin Erbakan University, were included in the sample.The anxiety scale for teaching physics, adapted from the mathematics teaching anxiety scale developed by Peker (2006), was used in this study. This scale consists of 16 questions and is a 4-factor scale for measuring anxiety related to teaching physics. Statistical analyses were conducted to determine the relationships between the scores obtained from the scale measuring physics teaching anxiety and the information obtained from the personal information form, along with the examined variables.