Yaşlı hemodiyaliz hastalarında beslenme parametrelerinin değerlendirilmesi
Assesment of nutritional parameters in elderly hemodialysis patients
- Tez No: 831475
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Son dönem böbrek yetmezliği nedeniyle hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda malnütrisyon sık görülen, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen, artmış mortalite ve morbidite ile ilişkili önemli bir durumdur. Bu çalışmamızda 65 yaş üstü hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda malnütrisyon düzeyi ve ilişkili olabilecek parametrelerin saptanmasını amaçladık. Çalışmaya dahil edilen hastaların sosyodemogrofik özellikleri, laboratuvar parametreleri ve ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar sorgulandı. Hastalara beslenme durumunu değerlendirmek amacıyla ölçekler (CONUT, GNRİ, MİS, SGD, NCEP ATP III, nPNA) uygulandı. Çalışmaya alınan 136 hastanın yaş ortalaması 73,25±5,75 yıl, hemodiyaliz süreleri ortalama 5,35±6,21 yıldır. KBH etiyolojisinde en sık DM bulunmuştur. Hastalarımızın VKİ ortalaması 25,56±4,75 kg/m2 olup kadınlarda daha yüksek (p=0,033) bulunmuştur. Çalışmamızda ortalama nPNA, Kt/V ve URR değerleri sırasıyla 1,13±0,26 g/kg/gün, 1,45±0,28 g/kg/gün ve %69,9±7,69 g/kg/gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Malnutrition is a common and significant condition in patients receiving hemodialysis treatment due to end-stage renal failure. It negatively affects the quality of life and is associated with increased mortality and morbidity. In this study, we aimed to determine the level of malnutrition and related parameters in hemodialysis patients aged 65 and older. We examined the socio-demographic characteristics, laboratory parameters, additional illnesses, and medications used by the patients included in the study. To assess the nutritional status of the patients, various scales (CONUT, GNRI, MIS, SGD, NCEP ATP III, nPNA) were applied. The average age of the 136 patients included in the study was 73.25±5.75 years, and their average duration of hemodialysis was 5.35±6.21 years. The most common etiology of end-stage renal failure was diabetes mellitus (DM). The average BMI of our patients was 25.56±4.75 kg/m2, and it was higher in females (p=0.033). The average nPNA, Kt/V, and URR values in our study were found to be 1.13±0.26 g/kg/day, 1.45±0.28 g/kg/day, and 69.9±7.69%, respectively.