Karate do sporunda kataların yorgunluk düzeylerinin belirlenmesi
Determining the fati̇gue level of katas in Karate do sports
- Tez No: 831476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CAN GÖKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Karate sporunda kataların yorgunluk seviyesinin tespit edilmesi, oluşturduğu fizyolojik taleplerin belirlenmesi ve sporcuların taktiksel olarak kata tercihlerine objektif veriler sunmaktır. Çalışmaya 18-23 yaş milli takımda yer almış, aktif spor yaşantısı devam eden gönüllü 8 erkek karate sporcusu katılmıştır. Kataların yorgunluk düzeyleri, uluslararası düzeyde en çok tercih edilen 5 kata performansının 5 ayrı günde gerçekleştirilmesi ile toplamda 40 kata analiz edilmiştir. Sporcuların test süresince kalp atım hızı, laktik asit verileri kaydedilmiştir. Sporcuların performans değerlendirmesinde ise, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, 20 m mekik (shuttle-run) testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the fatigue level of kata in Karate sport, to determine the physiological demands it creates and to provide objective data on the tactical kata preferences of athletes. Eight volunteer male karate athletes between the ages of 18-23 years who are in the national team and active in sports participated in the study. The 5 most preferred kata performances at the international level were performed on 5 different days and the fatigue levels of the katas were analyzed and a total of 40 katas were analyzed. Athletes' heart rate and lactic acid data were recorded during the test. Vertical jump, standing long jump and 20 m shuttle run tests were used in the performance evaluation of the athletes.