Ton balığının (katsuwonus pelamis, L.1758) konserveye işlenmesi sırasında besin içeriği ve kalitesinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi
Determination of the changes in food composition and quality of tuna (katsuwonus pelamis, L.1758) during canning proces
- Tez No: 83152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN GÖKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET TON BALIĞININ (Katsuwonus pelamis, L. 1758) KONSERVEYE İŞLENMESİ SIRASINDA BESİN İÇERİĞİ VE KALİTESİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLERİN BELİRLENMESİ Bu çalışmada ton balığının (Katsuwonus pelamis) konserveye işlenmesi aşamasında besin içeriği ve kalitesinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bir konserve fabrikasından alınan örnekler taze, ön pişirme işlemi sonrası ve konserve sonrası olmak üzere üç aşamada ve balıkların baş, gövde ve kuyruk kısımlarından, konserve olarak ta ayçiçek yağında hazırlanmış 200 g.lık kutulardan alınmıştır. Alman bu örneklerde besinsel bileşimin tespiti için ham protein, ham yağ, ham kül, nem ve kalori değerleri; kalite değişimlerinin belirlenmesi için pH, toplam uçucu bazik azot (TVB-N), trimetilamin azot (TMA-N), bistamin, renk, doku, mikrobiyolojik ve duyusal analizler yapılmıştır. Araştırmamız sonuçlan olarak sırasıyla taze, ön pişirilmiş ve konserve örneklerde ; ham protein % 25,02, % 28,35 ve % 26,37 ; ham yağ % 0,62, % 0,84 ve %4,22; ham kül % 2,26, % 1,46 ve % 1,45 ; nem % 72,59, % 69,28 ve % 68,61; kalori 112,43 KCal, 128,63 KCal. ve 150,66 KCal. ; TVB-N 13,83 mg./100g., 21,36 mg./lOOg. ve 32,84 mg./100g.; TMA-N 3,79 mg./lOOg., 6,09 mg./100g. ve 4,08 mg./100g. ; histamin 14,85 ppm, 13,13 ppm ve 10,25 ppm ; pH 5,62, 5,80 ve 5,83 ; doku 1259,57 nt, 3404,81 nt. ve 2975,36 nt. ; renk değerleri L: 27,28,a: +2,92, b: +3,13, L: 54,22,a: +6,16, b: +11,05 ve L: 54,36, a: +7,53, b: +14,88 ; duyusal 7,75, 7,25 ve 8,25 ; mikrobiyolojik analiz değerleri ortalamaları ise Aerobik Mezofilik Bakteri Sayısı 40,8. 105 kob/g. ; 25,2. 104 kob/g. ve
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF THE CHANGES IN FOOD COMPOSITION AND QUALITY OF TUNA ( Katsuwonus pelamis, L. 1758 ) DURING CANNING PROCES. In this study, determination of the changes in food composition and quality of tuna (K. pelamis) during canning process was aimed. The samples taken from a factoring were sampled at three steps. These were after thawing, precooking and canning. The samples were taken from three anatomical parts of fish; head, body, tail. Crude protein, crude oil, crude ash, moisture contents and energy value were analyzed in order to determine the food composition. Total volatile basic nitrogen (TVB-N), trimethylamine nitrogen (TMA-N), pH, histamine, color, texture, microbiological and sensory analyses were performed for determination of the quality. At the end of study, crude protein contents of fish, precooked and canned fish samples were % 25,02, % 28,35, % 26,37 respectively. Crude fat contents were % 0,62, % 0,84, % 4,22 ; crude ash contents were % 2,26, % 1,46, % 1,45 ; moisture contents were % 72,59, % 69,28, % 68,61 ; energy values were 112,43 KCal, 128,63 KCaL, 150,66 KCal; TVB-N values were 13,83 mg./lOOg., 21,36 mg./lOOg., 32,84 mg./100g. ; TMA-N values were 3,79 mg./lOOg., 6,09 mg./100g., 4,08 mg./100g. ; histamine values were 14,85 ppm, 13,13 ppm, 10,25 ppm ; pH values were 5,62, 5,80, 5,83 ; texture values were 1259,57 nt, 3404,81 nt., 2975,36 nt.; color values were L: 27,28, a: +2,92, b: +3,13 ; L: 54,22, a: +6,16, b: +11,05 ; L: 54,36, a: +7,53, b: +14,88 ; sensory values were 7,75, 7,25, 8,25 ; microbiological values, mesofilic aerobic bacteria contents 40,8. 105 cfu./g. ; 25,2. 104 cfu./g. ve