3-6 yaş grubundaki çocukların oyun hamuruyla oynamasının nebülizatör tedavisine uyumlarına etkisi
The effect of children in 3-6 years of playing with play dough on their adherence to nebulizer treatment
  1. Tez No: 831530
  2. Yazar: ASLIHAN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Nebülizatör tedavisi, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Nebülizatör tedavisine uyum göstermeyen çocukların iyileşme ve hastanede yatış süresi uzar. Bu araştırma, 3-6 yaş grubundaki çocukların oyun hamuruyla oynamasının nebülizatör tedavisine uyumlarına etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Sancaktepe Şehit Profesör Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Servisindeki Ekim 2021 - Şubat 2022 tarihleri arasında araştırma kriterlerine uyan ve ebeveynlerinden onam alınan 80 çocuk oluşturmuştur. Araştırma verileri, Hasta Çocuğu Tanılama Formu ve Nebülizatör Tedavisi Süresince Çocuğu Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Veriler, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk, Mann Whitney U, Pearson Ki Kare, Paired Sample T, Frieadmen Ki Kare ve Wilcoxon İşaretli Sıra testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nebulizer therapy is a method used in the treatment of respiratory diseases. Children who do not comply with nebulizer therapy have a longer recovery and hospital stay. This study was carried out in order to examine the effect of playing with play dough in children aged 3-6 years on their compliance with nebulizer therapy. The sample of the research were formed with 80 children who met the research criteria and consented from their parents in Sancaktepe Martyr Professor Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital Children's Service between October 2021 and February 2022. Research data were collected with the Patient Child Diagnosis Form and the Child Evaluation Form during Nebulizer Treatment. Data were analyzed with the Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk, Mann Whitney U, Pearson Chi-Square, Paired Sample T, Frieadmen Chi-Square and Wilcoxon Signed Rank tests.