Nâbî Dîvânı'nda şahıslar
The characters in Nâbî's Divan
  1. Tez No: 831553
  2. Yazar: İMREN MUHTEŞEM ATAKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Yusuf Nâbî, XVII. yüzyılın önde gelen şairlerindendir. Didaktik mesnevi denildiğinde akla gelen ilk isim Yusuf Nâbî'dir. Nâbî, bu şöhretini sadece Hayrabad ve Hayriyye adını verdiği ünlü mesnevileri ile değil manzum ve mensur birçok eseriyle elde eder. Nâbî Dîvânı, kaside, tahmis, tarih, mesnevi, gazel, muamma, lugaz, kıta, rubai, matla gibi çeşitli nazım şekillerinden oluşan mürettep bir divandır. Bu eserinde tarihi, efsanevi, mitolojik şahıslardan, Türk ve İranlı şairlerden, peygamberlerden, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen dini kişiliklerden söz eder. Bu kişilikleri, memduhunu övmek, şiirin anlamını güçlendirmek ve kendisi için önemli gördüğü insanları ölümsüzleştirmek için çeşitli vesilelere anar. Bu şahıslar, memduhlarla kıyaslandığında her daim memduhlar üstün gelir. Çalışmada bahsedilen şahıslar, beyitlerle birlikte ele alınır, beyitler ismi zikredilen şahısların bilgileriyle birlikte değerlendirilir.
Özet (Çeviri)
Yusuf Nâbî, XVII. He is one of the leading poets of the century. When it comes to didactic masnavi, the first name that comes to mind is Yusuf Nâbî. Nâbî achieved this fame not only with his famous masnavis called Hayrabad and Hayriyye, but also with many of his works in verse and prose. Nâbî Divan is a composed divan consisting of various verse forms such as ode, tahmis, history, masnavi, ghazal, muamma, lugaz, stanza, rubai, matla. In this work, he talks about historical, legendary and mythological figures, Turkish and Iranian poets, prophets, and religious personalities mentioned in the Holy Quran. He commemorates these personalities on various occasions to praise the person being praised, to strengthen the meaning of the poem, and to immortalize the people he considers important to him. When these people are compared to the people who are praised, those who are praised always prevail. The persons mentioned in the study are discussed together with the couplets, and the couplets are evaluated together with the information of the persons whose names are mentioned.