RAFT-HDR: Face aware deghosting algorithm for high dynamic range imaging
RAFT-YDA: Yüksek dinamik aralıklı görüntüleme için yüze duyarlı hayalet giderme algoritması
- Tez No: 831580
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OĞUZ AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Farklı pozlanmış resimlerden yüksek dinamik aralıklı (YDA) bir resim oluşturmak, özellikle dinamik sahneler için zor bir işlemdir. Mevcut algoritmaların çoğu, genellikle pozların parlaklığını bir referans resimle eşleştirir ve eşleşen bu kareler ile tek bir YDA resim oluşturur. Ancak, pozlar arasındaki herhangi bir hareket, birleştirilmiş resimde hayalet veya yırtılma gibi sorunlara yol açar. Bu sorunlar yalnızca üretilen YDA resmin kalitesini düşürmekle kalmaz, aynı zamanda yüz tanıma algoritmalarının doğruluğunu da etkiler. Bu tezde, farklı pozlamalara sahip birden fazla görüntü kullanarak YDA görüntü üretimi için yüze duyarlı optik akış tabanlı bir hayalet giderme algoritması öneriyoruz. Farklı pozlarda bulunan yüz özelliklerini korumak amacıyla derin öğrenme tabanlı bir optik akış yöntemi kullanıyoruz. Bu sayede gerçek zamanlı performansı korurken yüz tanıma doğruluğunu da artırıyoruz.
Özet (Çeviri)
Creating a high dynamic range (HDR) image from differently exposed images is a complex problem, especially for dynamic scenes. Most existing algorithms often match the luminance of frames to a reference image and merge exposure-matched frames into a single HDR image. However, due to the motion in the exposure bracket, this process produces artifacts such as ghosting or tearing in the merged image. These issues not only degrade the perceptual quality of the final result but also affect the accuracy of face recognition algorithms. In this thesis, we propose a face-aware optical flow-based deghosting algorithm for HDR imaging using multiple images with different exposures. We focus on preserving the facial features across the exposure bracket and in the merged HDR results. The proposed approach leverages a previous learning-based optical flow method for image alignment before merging, significantly improving facial recognition accuracy while maintaining real-time performance.