Repair of timed automata for non-vacuous satisfaction of requirements
Zamanlı otomatların gerekliliklerin anlamlı sağlanması için tamiri
  1. Tez No: 831587
  2. Yazar: MERT ALP TAYTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU AYDIN GÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Biçimsel doğrulama alanında zamanlı otomatlar gerçek-zamanlı sistemleri ve onların gerekliliklerini doğrulamak için kullanılabilir. Bir sistemi zamanlı otomat kullanarak modellemek, o sistem üzerinde biçimsel doğrulama yöntemleri kullanarak o model üzerinde belli özelliklerin varlığını veya yokluğunu incelemeyi mümkün kılar. Bu özelliklerden birisi de anlamsızlıktır. Basitçe anlamsızlık, bir gereksinim kümesinin mantıksal değerlemesini değiştirmeden daha basit bir karşılığıyla değiştirilebilecek bir gereksinim altkümesinin varlığıdır. Bu tezde, zamanlı otomatlarla temsil edilen bir gereksinim kümesindeki anlamsızlığın sebeplerini bulan ve bunları çözerek anlamsızlığı tamir eden iki algoritma sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the field of formal verification, timed automata are used to formalize real-time systems and their requirements. Modeling a system with a timed automaton enables the use of formal methods to analyze the model for the existence or lack of certain characteristics. One such characteristic is the property of vacuity. In simplified terms, vacuity is the existence of a subset of the requirements which can be replaced with a simpler counterpart without altering the logical valuation of the set of the requirements. In this thesis, we propose algorithms to identify and remove causes of vacuity from timed automata so that the resulting automata will not be vacuous.