Bazı frenk üzümü çeşitlerinin (Ribes spp.) tokat yöresine adaptasyonu
Adaptation of some currant (Ribes spp.) cultivars to tokat region
  1. Tez No: 831586
  2. Yazar: ŞÜKRAN BORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÖZ ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, 2021-2022 yıllarında Tokat ilinde yetiştirilen bazı kırmızı (Rovada, Red Lake) ve siyah (Jostaberry, Boskoop Giant, Rosenthal, Goliaht) frenk üzümü çeşitlerinin yöreye adaptasyonunu belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çeşitlerin fenolojik, pomolojik, morfolojik ve kimyasal özellikleri değerlendirilmiştir. Çeşitlerin ilk çiçeklenmeleri çalışmanın birinci yılında 10-19 Nisan, ikinci yılında 7-26 Nisan olarak, ilk hasat tarihlerinin ise ilk yıl 8-22 Haziran, ikinci yıl 22 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında kaydedilmiştir. Çeşitlerin iki yıl ortalamalarına göre, meyve enleri 7.08 (Boskoop Giant)- 8.33 (Goliaht) mm arasında; meyve boyları 7.41 (Red lake)- 8.59 (Goliaht) mm arasında, meyve ağırlıkları ise 0.27 (Boskoop Giant)-0.41(Goliaht) gr olarak gözlemlenmiştir. Bitki boyu, bitki çapı, bitkideki sürgün sayıları en fazla Jostaberry çeşidinde sırasıyla 95.62 cm-24.49 mm ve 22.84 adet olarak belirlenmiştir. C vitamini en fazla Goliaht çeşidinde 438 mg/kg en az Boskoop Giant çeşidinde 277.67 mg/kg, SÇKM miktarı en fazla Boskoop Giant (% 18.31) çeşidinde, en az Rovada (%9.10) çeşidinde tespit edilmiştir. Ortalama pH ve toplam asitlik değerleri sırasıyla 3.02-%3.96 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the adaptation of some red (Rovada, Red Lake) and black (Jostaberry, Boskoop Giant, Rosenthal, Goliaht) currant varieties to Tokat province during the years of 2021-2022. The phenological, pomological, morphological and chemical properties of the cultivars were evaluated. The first flowering of the cultivars were recorded as 10-19 April in the first year of the study, 7-26 April in the second year, and the first harvest dates were recorded between 8-22 June in the first year and 22 June-1 July in the second year. According to the two-year averages of the cultivars, the fruit widths range from 7.08 (Boskoop Giant) to 8.33 (Goliaht) mm; fruit lengths were observed between 7.41 (Red Lake)-8.59 (Goliaht) mm, and fruit weights were observed as 0.27 (Boskoop Giant)-0.41 (Goliaht) gr. The highest plant height, plant diameter and number of shoots in the plants were determined in Jostaberry cultivar and were determined as 95.62 cm-24.49 mm and 22.84 pieces, respectively. Vitamin C content was highest in Goliaht variety (438 mg/kg) and lowest in Boskoop Giant variety (277.67 mg/kg), while the highest amount of CCA was found in Boskoop Giant variety (18.31%) and the lowest in Rovada variety (9.10%). Average pH and total acidity values were determined as 3.02 and 3.96%, respectively.