Ar-Ge belgeli işletmelerde eko-inovasyonun öncül ve çıktıları üzerine analitik bir inceleme
An analytical research on the antecedents and outcomes of eco-innovation in R&D certified enterprises
- Tez No: 831600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN HAKAN ÇIRAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çevre ile ilgili süregelen tartışmalar günümüzde daha sık dile getirilmektedir. Endüstriyel atıklar çevreye verdiği zararın ötesinde sürdürülemez bir kalkınmaya neden olmaktadır. Bu sürdürülemez kalkınmanın sonuçları bütün bir dünya için adeta yok oluş tehdidi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden sürdürülebilirlik konuları günümüzde oldukça önem kazanmıştır. Bu noktada çevresel kaygılara yanıt olarak eko-inovasyon, çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik bir sürdürülebilir kalkınma taahhüdü şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, eko-inovasyonun içsel ve dışsal öncüllerinin ekonomik performansa olan etkisinde eko-inovasyonun aracılık rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda veriler, İzmir İlinde faaliyet gösteren 96 Ar-Ge belgeli işletmeden 56'sında çalışan 95 kişi üzerinden toplanmış ve Hayes'in process eklentili SPSS 26 yazılımı kullanılarak regresyon analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın verileri elektronik ortamda uygulanan anket tekniğiyle elde edilmiştir. Sonuçlar, dışsal öncüllerden müşteri baskısı ve denetleyici yasal düzenlemelerin ekonomik performans üzerindeki etkisinde geri dönüşüm ve atık kullanımına yönelik eko-inovasyonun aracılık etkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The ongoing debates about the environment are being voiced more frequently today. Industrial wastes cause unsustainable development beyond the damage they cause to the environment. The consequences of this unsustainable development appear as a threat of extinction for the whole world. Therefore, sustainability issues have become very important today. At this point, in response to environmental concerns, eco innovation emerges as a commitment to sustainable development to prevent environmental pollution. The purpose of this study is to examine the mediating role of eco-innovation in the impact of internal and external antecedents of eco-innovation on economic performance. For this purpose, data were collected from 95 people working in 56 of the 96 R&D certified enterprises operating in Izmir Province and subjected to regression analysis using SPSS 26 software with Hayes' process plug-in. The data of the research were obtained through a questionnaire technique applied electronically. The results show that eco-innovation for recycling and waste utilization plays a mediating in the impact of external antecedents, namely, customer pressure and controller legal regulations, on economic performance.